Στις 2 Απριλίου ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Κάθε χρόνο η IBBY -Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα- αναθέτει σ΄ ένα τμήμα της (δηλαδή σε μία χώρα) να δημιουργήσει το υλικό του εορτασμού. Φέτος σειρά είχε η Σλοβενία.
     Θα σας παραθέσω παρακάτω έναν σύνδεσμο. Αφού δείτε την αφίσα και διαβάσετε το κείμενο σχολιάστε τα παρακάτω:
Α) Σας αρέσει η αφίσα που δημιούργησε ο Σλοβένος εικονογράφος Damijan Stepancic ή όχι και γιατί;
Β)Ποιο είναι το μήνυμα που θέλει να δώσει αυτή η αφίσα κατά τη γνώμη σας;
Γ) Tο κείμενο γράφτηκε από τον συγγραφέα Peter Svetina. Ποια “πείνα” εννοεί ο συγγραφέας;
Δ) Μπορείτε να φτιάξετε μια δικιά σας ζωγραφιά για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου;
     Παιδιά, μπορείτε να απαντήσετε είτε στον υπολογιστή και να τα ανεβάσετε στο eclass είτε στο τετράδιό σας. Ό, τι σας βολεύει.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!