ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ .

Σήμερα, 14 Φεβρουαρίου 2024 στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης , διαβάσαμε μεγαλόφωνα το παραμύθι της Πηνελόπης Δέλτα “Η καρδιά της Βασιλοπούλας”. Πραγματοποιήθηκαν μια σειρά από βιωματικές δράσεις .

ΔΡΑΣΗ1 ΔΡΑΣΗ 2 ΔΡΑΣΗ 4 ΔΡΑΣΗ 5

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

δραση 1Σήμερα , 7 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η Σύμβουλος της 6ης Περιφέρειας , κα Μπαρτζάκλη Μαριάννα για να γιορτάσουμε την Ημέρα Μεγαλόφωνης Ανάγνωσης.  Η κα Μπαρτζάκλη διάβασε στους μαθητές μεγαλόφωνα το βιβλίο “Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κου Μόρρις Λέσμορ”, του συγγραφέα Joyce William. Με αφορμή το βιβλίο οι μαθητές μίλησαν για την αγάπη, τη διαφορετικότητα και ταυτόχρονα ζωντάνεψαν σκηνές του γράφοντας ένα θεατρικό και δραματοποιώντας το. Ένα από  τα οφέλη της Μεγαλόφωνης Ανάγνωσης  είναι η τρυφερή επικοινωνία που δημιουργείται μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών τους. Η ανάγνωση του βιβλίου δεν αποτέλεσε μόνο μια διασκεδαστική δραστηριότητα, αλλά και μια ευκαιρία για τους μαθητές να εξερευνήσουν τη φαντασία τους και να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Μέσα από αυτήν τη δράση, μίλησαν για την αξία της διαφορετικότητας και της μοναδικότητας, ενώ ταυτόχρονα ανακάλυψαν τη σημασία της ανάγνωσης και της δημιουργικότητας. Μια ακόμα όμορφη υπενθύμιση ότι  οι μικρές, καθημερινές δραστηριότητες μπορούν να έχουν βαθιές επιδράσεις στις ζωές μας και στην κοινότητά μας.

ΔΡΑ7 ΔΡΑ9 ΔΡΑ10 ΔΡΑ2α1

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η πρώτη τάξη φτιάχνει ένα παιχνίδι για τα ζευγαράκια των αριθμών. Στην Α’ τάξη, οι μαθητές μαθαίνουν για τα ζευγαράκια των αριθμών, τα οποία αποτελούν μια σημαντική βάση για την κατανόηση της πρόσθεσης και της αφαίρεσης. Ομαδοσυνεργατικά και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού , πλαστικοποιούν, περνούν τις χάντρες στο  σχοινί και δημιουργούν ωραίες κατασκευές που:

• Βελτιώνουν την ικανότητα τους στην πρόσθεση και αφαίρεση.
  • Αναπτύσσουν την αριθμητική τους σκέψη.
  • Ενισχύουν την αυτοπεποίθηση τους στα μαθηματικά

τα ζευγαράκια 3 τα ζευγαράκια τα ζευγαράκια 2 τα ζευγαράκια 5 τα ζευγαράκια 4 ζευγαρακια 6

Ο χρυσός ασκός του Αιόλου.

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που υλοποιείται στο σχολείο μας και αφορά την ανάπτυξη  ψηφιακών δεξιοτήτων μέσω της μεγαλόφωνης ανάγνωσης, καλέστηκε στο σχολείο η συγγραφέας Θεοδωροπούλου Κονδυλία. Η κυρία Θεοδωροπούλου διάβασε στα παιδιά το βιβλίο της με τίτλο  “Ο χρυσός ασκός του Αιόλου” και πραγματοποίησε μια σειρά βιωματικών δράσεων. Ευχαριστούμε την κυρία Θεοδωροπούλου για το βιβλίο που χάρισε στους μαθητές και βρίσκεται στην βιβλιοθήκη του σχολείου.

ΚΟΝΔΥΛΙΑ 3 ΚΟΝΔΥΛΙΑ 2

ΚΟΝΔΥΛΙΑ 4 ΚΟΝΔΥΛΙΑ 1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

Το σχολείο μας διοργάνωσε εργαστήριο σοκολάτας. Τα εργαστήριο πραγματοποιήθηκε  στην αίθουσα διδασκαλίας του σχολείου, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τα βασικά στάδια παραγωγής της σοκολάτας, από την επεξεργασία των σπόρων του κακάο μέχρι τη συσκευασία του τελικού προϊόντος. Στη συνέχεια, είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν τα δικά τους σοκολατάκια, με διάφορα σχήματα και γεύσεις και γλυκά.

Τα εργαστήριο σοκολάτας αποτέλεσε μια πολύ ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική εμπειρία για τους μαθητές. Μέσα από αυτό, έμαθαν για την ιστορία και την παραγωγή της σοκολάτας, αλλά και ανέπτυξαν τις δημιουργικές τους δεξιότητες.

Φ1 Α6 1