Εκπαιδευτικά Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκπαιδευτικά προγράμματα αγωγής υγείας και πρόληψης του Κέντρου Υγείας Αιγίου.

Η Κολέζα Μαρία, οδοντίατρος του Κ.Υ Αιγίου, σε συνεργασία με την Γούτου Ζωή, νοσηλεύτρια του Κ.Υ Αιγίου, εξέτασαν τους μαθητές και έκαναν παρουσίαση-συζήτηση με θέμα “Στοματική Υγεία και Διατροφή”.

Η Ασπιώτη Δήμητρα, νοσηλεύτρια του Κ.Υ Αιγίου, έκανε παρουσίαση-συζήτηση με θέμα “E-Bug: οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων”.

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μεσολόγγι

Οι μαθητές της Δ’ και Ε’ τάξης επισκέφτηκαν στο Μεσολόγγι τον Κήπο των Ηρώων, το Μουσείο Ιστορίας και Τέχνης, το Ιστορικό Μουσείο Διέξοδος και το Μουσείο Άλατος.

Δείτε εδώ πως τα περάσαμε.

Εγώ κι εσύ…δυναμώνουμε μαζί

Το σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο “Εγώ κι εσύ…δυναμώνουμε μαζί”.

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κοινωνική λειτουργός Βίκυ Κυρίτση από το Καλλίπολις (Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας). Έγιναν βιωματικές δράσεις με τους μαθητές.

Πανελλήνια ημέρα φιλοζωίας

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας ημέρας φιλοζωίας πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του ΑΡΧΕΛΩΝ που ασχολείται με την προστασία της θαλάσσιας χελώνας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις θαλάσσιες χελώνες που φιλοξενούνται στον χώρο, να ενημερωθούν για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν καθώς και να μάθουν τι μπορούν να κάνουν για να τις προστατεύουν. Τέλος, το σχολείο μας υιοθέτησε και την Τρούφα, μια θαλάσσια χελώνα που βρίσκεται εκεί.

Καρναβάλι

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 κάναμε πάρτι στο σχολείο και παίξαμε κρυμμένο θησαυρό στο προαύλιο. Το διασκεδάσαμε πολύ!

Δείτε εδώ πως τα περάσαμε.

Με την κυρία Σπυριδούλα στο μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές έφτιαξαν αποκριάτικες γάτες.