no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Τη δεύτερη εβδομάδα του Οκτώβρη  <<μεγαλούργησαμε>> στον κήπο μας!!!

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Ύστερα από την επιτυχία των περσινών δράσεων συνεχίζουμε με μεγαλύτερη όρεξη και δυναμικότητα εξελίσσοντας τις παλιές και προσθέτοντας καινούριες  σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο μας. Είμαστε χαρούμενοι που σε αυτή την προσπάθεια θα έχουμε δίπλα μας την τοπική κοινωνία η οποία με αυτοθυσία έχει ήδη συμβάλει καταλυτικά στην υλοποίηση των δράσεων.

Ευχαριστούμε!

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Prosklisi teliki 2013-2014

Σας προσκαλούμε τη γιορτή μας που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 13 Ιουνίου 2014 και ώρα 19:00 στο προαύλιο του σχολείου μας. Σας περιμένουμε για να αποχαιρετήσουμε μαζί τη σχολική αυτή χρονιά!

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Έφτασε και αυτή η σχολική χρονιά στο τέλος της. Δεν καταλάβαμε πως πέρασε ο καιρός. Αυτό συμβαίνει όταν περνάμε όμαρφα στο σχολείο, όταν όλες οι ώρες μας εκεί είναι γεμάτες με χαρά, ενέργεια, γνώση και δημιουργικές δραστηριότητες. Παρατηρώντας οι δασκάλες στην αρχή της σχολικής χρονιάς τους μαθητές του σχολείου μας στα διαλείμματα να κόβουν μανταρίνια και καρύδια από τα δέντρα της αυλής, τους ήρθε η ιδέα να αξιοποιήσουμε την αυλή του σχολείου σαν το πεδίο όλων των σχολικών δραστηριοτήτων. Η μορφολογία του προαυλίου χώρου έδινε τη δυνατότητα για πολλαπλές χρήσεις προσφέροντας μια γωνία σε όλους τους μαθητές να χαλαρώσουν ή να δραστηριοποιηθούν.

Ο χώρος του σχολείου περιλαμβάνει γήπεδο ποδοσφαίρου, παιδική χαρά, χτισμένα παρτέρια, έναν χώρο στρωμένο με άσφαλτο και έναν χώρο στρωμένο με ψιλό χαλίκι. Τα παρτέρια είχαν χρησιμοποιηθεί και στο παρελθόν και έτσι η υπάρχουσα υποδομή μας διευκόλυνε την απόφαση να δημιουργήσουμε έναν σχολικό κήπο. Ο κήπος αυτός, λαχανικών αλλά και λουλουδιών, αποτέλεσε πεδίο έρευνας για τα διδακτικά αντικείμενα της Μελέτης του Περιβάλλοντος, των Μαθηματικών και της Γεωμετρίας. Οι ώρες της Ευέλικτης Ζώνης αφιερώθηκαν στην κατασκευή του, στη συντήρησή του και γενικότερα στην μετατροπή της αυλής σε ένα μέρος φιλικότερο προς τα παιδιά. Ο κήπος και τα προϊόντα του προσέφεραν στους μαθητές παραδείγματα υγιεινής διατροφής και μαθήματα συνεργατικότητας. Οι μαθητές έφαγαν υγιεινά, δούλεψαν μαζί στην παρασκευή του φαγητού και μοιράστηκαν τη χαρά της δημιουργίας. Έδωσε μια διέξοδο σε μαθητές που δυσκολεύονταν στην κοινωνικοποίηση και έφερε την τοπική κοινωνία μέσα στο σχολείο. Η συμβολή των γονέων στο όλο εγχείρημα ήταν καταλυτική.

Το φυσικό περιβάλλον της περιοχής και οι πορτοκαλιές της αυλής μας ήταν το θέμα με το οποίο συμμετείχαμε στο πρόγραμμα «Καταναλωτικής Συνείδησης». Ο σχολικός κήπος μας προσέφερε δραστηριότητες για το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τοπικά προϊόντα- Η κοιλάδα του Αλφειού» αλλά και το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Τρώω ό,τι γνωρίζω, γνωρίζω τι τρώω». Επίσης αποτέλεσε το αντικείμενο με το οποίο το σχολείο μας έγινε μέλος του «Δικτύου Μένων» και με το οποίο συμμετείχε στο Πρόγραμμα Σχολικής Καινοτομίας. Μάλιστα μέσω αυτού του Δικτύου γνωρίσαμε το Open Discovery Space, μια «Κοινότητα για εκπαιδευτικούς από εκπαιδευτικούς», στο οποίο συμμετέχουν πολλά σχολεία από την Ελλάδα και την Ευρώπη και από το οποίο μαθαίνουμε συνεχώς για νέες εκπαιδευτικές δραστηριότητες (λ.χ. Το πείραμα του Ερατοσθένη).

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Το Δημοτικό Σχολείο Σαλμώνης λαμβάνει μέρος στη μαθητική έκθεση ζωγραφικής με θέμα “Τοπικά προϊόντα- Διατροφή- Καταναλωτική συνείδηση” στα πλαίσια του προγράμματος “Δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης για τους πολίτες του νομού Ηλείας”.

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια της έκθεσης την Τρίτη 20 Μαΐου 2014 στο “Λάτσειο” Δημοτικό Μέγαρο Πύργου και ώρα 9.00 π.μ.

Επισυνάπτεται η πρόσκληση της Δ/νσης Α/θμιας Εκπαίδευσης και του Σωματείου “Καταναλωτική Συνείδηση”.

PROSKLHSH AB_VATHMIAS (2)

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Πάντα μας αρέσει να κάνουμε καινούριους φίλους. Με πολλή χαρά επικοινωνήσαμε με το Δημοτικό Σχολείο Λαμπείας (Δίβρης) μέσω Skype και ανταλλάξαμε πληροφορίες για τους τόπους μας. Οι περιγραφές και οι φωτογραφίες μας κίνησαν το ενδιαφέρον και υποσχεθήκαμε ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα τους επισκεφτούμε!

Οι πληροφορίες που συγκεντρώσαμε και μοιραστήκαμε με τους μαθητές του Δ.Σ. Λαμπείας βρίσκονται στον σύνδεσμο “Ο τόπος μας”.

prosklisi25Martiou2014Salmoni

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Βάλαμε τη πορτοκαλάδα στην καθημερινότητά μας και τη συνδυάζουμε με το δεκατιανό μας. Μαζεύουμε τα πορτοκάλια από τα δέντρα του προαυλίου μας ή φέρνουμε από το σπίτι μας και στύβουμε χυμό.

portokalia_2

xymos

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα των δεντροφυτεύσεων με τελευταίο σταθμό τον χώρο της παλιάς Εταιρείας της Κοινότητας Σαλμώνης. Στο ίδιο πλαίσιο φυτέψαμε δέντρα και καλλωπιστικά φυτά μέσα στο προαύλιο του σχολείου μας αλλά και στο παρτέρι που βρίσκεται εξω από τον προαύλιο χώρο. Οι δράσεις αυτές έγιναν στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Ο χώρος της Εταιρείας όπως ήταν πριν.

20140227_112430

20140227_111650

20140227_1158591

—————————————————————————————————————————————————————

20140121_121934

20140121_122154

Φυτέψαμε λιγούστρα κατά μήκος του φράχτη.DSC05388DSC05392

Το παρτέρι έξω από το σχολείο μας είχε σκουπίδια και ήταν απεριποίητο. Σε αυτό φυτέψαμε αγγελικές και δύο κουκουναριές.

20140207_131524

…πού ακούστηκε;

Στο Δημοτικό Σχολείο Σαλμώνης!

Πιστοί στο έθιμο της Τσικνοπέμπτης τσικνίσαμε με την πολύτιμη βοήθεια των γονιών και της τοπικής κοινωνίας και μας δόθηκε και η ευκαιρία να αποδείξουμε πως έχουμε βάλει τη σαλάτα στη καθημερινή ισορροπημένη διατροφή μας.

Περάσαμε υπέροχα! Ευχαριστούμε τους ψήστες και όλους όσους βοήθησαν να φάμε όλοι μαζί σαν μια μεγάλη οικογένεια!

Οι ψήστες μας.

Παλιότερα Άρθρα »