ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΑΧΗΣ

Συμμετοχή στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών: “Ενεργός Πολιτειότητα” Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του κόσμου

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών: “Ενεργός Πολιτειότητα” Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του κόσμου που έγινε στην Πανεπιστημιούπολη Ιωαννίνων στις 5,6 και 7 Απριλίου 20204. Οι μαθητές μας συμμετείχαν με το έργο “Το σχολείο μας μια κοινότητα! Όλοι μαζί αλλά μοναδικοί!” κατά το οποίο οι μαθητές φιλοτέχνησαν εικαστικές δημιουργίες και συνθέσαμε ένα βίντεο το οποίο παρουσιάσανε οι μαθητές της Στ τάξης στο συνέδριο.

synedrio 2 συνεδριοIMG 8613IMG 8608 1

Τελευταίο eTwinning Webinar_ Τελικό Ερωτηματολόγιο

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να αποχαιρετήσουν διαδικτυακά τους συμμαθητές τους από τα υπόλοιπα σχολεία πυο μετείχαν στο πρόγραμμα eTwinning Brain Team 3. Επιπλέον, είχαν τη δυνατότητα να αξιολογήσουν ανώνυμα το πρόγραμμα που υλοποιήσαμε.

Students last webinar_Second Student Webinar Konstantinos Pousinis

Students final surveyStudents final Survey Konstantinos Pousinis Rachi Primary School 1

Smoke free

Είχαμε την ευκαιρία να μας επισκεφτούνε επισκέπτριες υγείας και νοσηλεύτριες της ΤΟΜΥ Άρτας και του Κ.Υ. Άρτας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα υγείας και αποφυγής του καπνίσματος.

IMG 6829 IMG 6830 IMG 6832

Επιμόρφωση γονέων: “Διαδίκτυο: Βοηθήστε τα παιδιά να περιηγηθούν με ασφάλεια”

Το Σωματείο Eliza – Εταιρία κατά της Κακοποίησης του Παιδιού διοργανώνει webinar επιμόρφωσης γονέων και εκπαιδευτικών με τίτλο «Διαδίκτυο: Βοηθήστε τα παιδιά να περιηγηθούν με ασφάλεια».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 στις 17.00 – 19.30.

Για να δείτε το επιστημονικό πρόγραμμα του Σεμιναρίου παρακαλούμε πατήστε εδώ.

Η εγγραφή στην επιμόρφωση είναι δωρεάν. Για την εγγραφή σας πατήστε εδώ.

Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Το webinar θα μαγνητοσκοπηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους.

Οι εγεγραμμένοι θα λάβουν mail με τις οδηγίες παρακολούθησης.

Οι βεβαιώσεις συμμετοχής των μαθητών μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Brain Team – 3” είναι γεγονός!

Περήφανοι  για την προσπάθεια των μαθητών μας, φτιάξαμε ένα κολάζ από τις βεβαιώσεις που μόλις παραλάβαμε!

Students Certificates    unnamed

Students’ Chatroom_Brain Team – 3

Είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε διαδικτυακά με τους μαθητές των άλλων σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning “Brain Team -3” μέσω του chatroom, να ανταλλάξουμε απόψεις και να πούμε τη γνώμη μας για την εμπειρία μας!

students chatroom    STUDENTS CHATROOM KONSTANTINOS POUSINIS RACHI PRIMARY SCHOOL

Kakuro Game_Brain Team – 3

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning! Το ταξίδι μας στα παιχνδία του μυαλού τελειώνει με το παιχνίδι Kakuro! Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία!

Kakuro     KAKURO GAME RACHI PRIMARY SCHOOL POUSINIS KONSTANTINOS

ABC Connecting Game_Brain Team – 3

Παίξαμε ακόμη ένα παιχνίδι στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning που συμμετέχουμε , το ABC connecting game!

ABC connecting game     ABC CONNECTING RACHI PRIMARY SCHOOL KONSTANTINOS POUSINIS

Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας μέσω του gov.gr

Για περισσότερα πατήστε εδώ:

Ο Μικρός Πρίγκηπας

Είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση “Ο Μικρός Πρίγκηπας” του Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ. Το έργο παρουσιάστηκε από το θέατρο Εκόντες στην Αίθουσα Σκουφά του Δήμου Αρταίων.

Σελίδα 1 από 4

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén