ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΥΡΓΟΣ

Καλοκαιρινή γιορτή!!!

Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε στην καλοκαιρινή μας γιορτή, την Τρίτη 11 Ιουνίου και ώρα 7.30 μ.μ., που θα πραγματοποιηθεί στο προαύλιο χώρο του σχολείου μας! Σας περιμένουμε όλους!!!! Οι μαθητές και οι δασκάλες του σχολείου.

Synolikh

«Απλώνω Ευτυχία»- «Οι κηπουροί της Ευτυχίας» εν δράση!!!

Με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 14 Απριλίου, δάσκαλοι, γονείς και μαθητές από τα νηπιαγωγεία του νησιού κατέκλυσαν την πλατεία του Πύργου και όλοι μαζί, απλώσαμε δεκάδες φανελίτσες γεμάτες ευτυχία και φυτέψαμε υπέροχα αναμνηστικά γλαστράκια!                 Η «φλόγα» του εθελοντισμού εξαπλώθηκε σε όλο το χωριό, με σκοπό να ενισχυθεί…Συνέχεια ανάγνωσης «Απλώνω Ευτυχία»- «Οι κηπουροί της Ευτυχίας» εν δράση!!!

IMG 20240415 150207

Στα πλαίσια της συμμετοχής του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Τήνου στο αθλητικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. «Αθλητική, Ολυμπιακή, Παραολυμπιακή Παιδεία, Ιστορία & Αξίες ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ» πραγματοποιήθηκαν οι από κοινού παρακάτω δραστηριότητες: Γίναμε μικροί ερευνητές της Ολυμπιακής μας Ιστορίας. Μέσα από εποπτικό υλικό γνωρίσαμε την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων , τον Δημήτριο Βικέλα, ποιος ήταν,…Συνέχεια ανάγνωσης «Συμμετοχή στο πρόγραμμα Αθλητική, Ολυμπιακή, Παραολυμπιακή Παιδεία, Ιστορία & Αξίες ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ»

ΑΦΙΣΑ ΑΠΛΩΝΩ ΕΥΤΥΧΙΑ

Απλώνω ευτυχία – Οι κηπουροί της Ευτυχίας στον Πύργο Τήνου!

Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε την Κυριακή 14/4 και ώρα 12:00 στην πλατεία του Πύργου να απλώσουμε όλοι μαζί «την μπουγάδα της ΕΥΤΥΧΙΑΣ» και να ενισχύσουμε τον Σύλλογο Γονέων με Νεοπλασματική Ασθένεια ΦΛΟΓΑ!  Ακόμη θα πραγματοποιηθεί δωρεάν εργαστήριο κηπουρικής για όλους και bazaar φυτών με τίτλο «Οι κηπουροί της Ευτυχίας»! Τι είναι όμως το…Συνέχεια ανάγνωσης Απλώνω ευτυχία – Οι κηπουροί της Ευτυχίας στον Πύργο Τήνου!

Χωρίς τίτλο

Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025!!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες! Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν φέτος από 1 έως 20 Μαρτίου. Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά  στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018. Tα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι τα…Συνέχεια ανάγνωσης Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025!!

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΓΕΦΥΡΑ A

Τον μήνα Νοέμβριο το σχολείο μας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, του περιβαλλοντικού και πολιτιστικού συλλόγου της Τήνου «Αμπασάδα», ‘’Μήνας Ξερολιθιάς-Ξερολιθιά και Εκπαίδευση’’ που πραγματοποιήθηκε στο νησί μας. Μέσα από πλήθος εκπαιδευτικών δράσεων δάσκαλοι και μαθητές μυήθηκαν στον μαγικό κόσμο της ξερολιθιάς μαθαίνοντας για την ιστορίας της, την τέχνη του κτισίματος της και τον πολύτιμο ρόλο…Συνέχεια ανάγνωσης Συμμετοχή στο πρόγραμμα ‘’Μήνας Ξερολιθιάς-Ξερολιθιά και Εκπαίδευση’’ (Νοέμβριος 2023).

Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου_χορωδία

Τον μήνα Οκτώβριο στα πλαίσια του εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου και του ιστορικού ΟΧΙ, συμμετείχαμε σε εορταστικές εκδηλώσεις και δράσεις εντός και εκτός του σχολείου μας. Πιο συγκεκριμένα της ημέρες 1-26 Οκτωβρίου, έγινε προβολή εκπαιδευτικών βίντεο για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου του 1940. Έπειτα, οι…Συνέχεια ανάγνωσης Εορταστικές δράσεις και εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 28η Οκτωβρίου του 1940.

Διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας 10-20/11/2023

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ψυχικής Υγείας στις 10-10-2023, στον χώρο του σχολείου, πραγματοποιήθηκαν σχετικές δράσεις και συζητήσεις από 10 έως 20 Οκτωβρίου. Βασικός στόχος ήταν η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης των παιδιών μέσα από την αναγνώριση  και την έκφραση των συναισθημάτων τους αλλά και την κατανόηση των συναισθημάτων των συμμαθητών τους!

IMG 20231016 115833

Την Δευτέρα 16/10 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας Πύργου Τήνου για την  παρακολούθηση του προγράμματος: «Παραδοσιακή παρασκευή του ντόπιου τυριού πετρώματος» από την κα Ελένη Βίδου. Στόχος της συγκεκριμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η επαφή με την παράδοση, τις γεύσεις, τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας. Ο κύριος Γιάννης Μιχαήλ, υπεύθυνος του μουσείου,…Συνέχεια ανάγνωσης Μουσείο Μαρμαροτεχνίας-Παραδοσιακή παρασκευή του ντόπιου τυριού Πετρώματος-16/10/2023.

5 Οκτωβρίου, Παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών!

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών(1994, UNESCO), σήμερα Πέμπτη 5 Οκτωβρίου, αφιερώσαμε μία διδακτική ώρα κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές φιλοτέχνησαν με τα υλικά και τον τρόπο που ήθελαν, ζωγραφιές, κάρτες, χειροτεχνίες με στόχο να εκφράσουν τα συναισθήματά τους προς τις δασκάλες τους.   Τι σημαίνει άραγε δάσκαλος; Οι ποιητές απαντούν:  …Συνέχεια ανάγνωσης 5 Οκτωβρίου, Παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών!