“Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού”

"

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την  «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.
Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος είχε θέμα
«Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Τα τελευταία χρόνια, σημαντικοί φορείς (ενδεικτικά, ο Ο.Η.Ε. με τη θεσμοθέτηση της «Παγκόσμιας Ημέρας Αθλητισμού για την Ανάπτυξη και την Ειρήνη», η Κοινοβουλευτική Επιτροπή Ισότητας και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Συμβουλίου της Ευρώπης, τα περιεχόμενα στη Λευκή Βίβλο, Παγκόσμιες Αθλητικές Ομοσπονδίες κ.ά.), αναγνωρίζουν τη συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων (όπως η κοινωνική συνοχή, η ένταξη, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα, η ευγενής άμιλλα κλπ.) που στο σύνολό τους οδηγούν στη δημιουργία ενεργών δημοκρατικών πολιτών.

Το Δημοτικό Σχολείο Πτελεού συμμετείχε στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με τις εξής δραστηριότητες:

elmer-o-pardalos-elefantas

Προβολή του παραμυθιού «ΕΛΜΕΡ … Ο Παρδαλός ελέφαντας¨»
το οποίο μας λέει, ότι  χρώμα, ύψος, βάρος.. η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι τόσο σημαντική όσο οι προθέσεις και η προσφορά του κάθε ελέφαντα… ανθρώπου!!

Συζήτηση πάνω στο θέμα του παραμυθιού.

hhh

Προβολή του παραμυθιού «Το Κάτι Άλλο».
Μια ιστοριούλα για την διαφορετικότητα και το πόσο σκληρή μπορεί να είναι μερικές φορές η κοινωνία μας με άτομα που είναι διαφορετικά από το γενικό σύνολο.
Συζήτηση πάνω στο θέμα του παραμυθιού.

Τραγουδήσαμε  «γέφυρες χτίζουμε, φράγματα γκρεμίζουμε» το ρεφρέν  από το τραγούδι
«αερικά- φίλοι διαφορετικοί»
Συζητήσαμε  πάνω στο τραγούδι.

Στο τέλος τα παιδιά από όλες τις τάξεις του σχολείου μας, ζωγράφισαν και κάνανε κολάζ με θέμα «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συμμετείχαμε φυσικά και με κινητικές  δραστηριότητες:
Οι εκπαιδευτικοί και τα  παιδιά του σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το κοντινό  σε εμάς γήπεδο ποδοσφαίρου.
Εκεί όλα τα παιδιά χωρίστηκαν σε τέσσερις μικτές ομάδες .
Kάθε ομάδα έτρεξε τέσσερις διαφορετικές σκυταλοδρομίες βασισμένες στην θεωρία του kids athletics.
Στο τέλος βγάλαμε την νικήτρια ομάδα, αν και αυτό δεν φάνηκε να μας πολύ νοιάζει μια και ο σκοπός μας ήταν να συνεργαστούμε, να χαρούμε και να αθληθούμε όλοι μαζί.
Πράγμα που το πετύχαμε.

Επίσης με τις ίδιες ομάδες οργανώσαμε τουρνουά ποδοσφαίρου.

Γενικά ήταν μια μέρα εποικοδομητική με ποικίλες δραστηριότητες που την χαρήκαμε όλοι.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Φούντα Δέσποινα ΠΕ 11