Ενεργώ για τον Πλανήτη
Στο πλαίσιο του μαθήματος ΤΠΕ, ασχοληθήκαμε με τους μικροεπεξεργαστές arduino και τις δυνατότητες του. Στήσαμε έναν μικρό μετεωρολογικό σταθμό και κάναμε μετρήσεις στο εργαστήριο Πληροφορικής αλλά και στην αυλή. Είχαμε τη δυνατότητα να μετρήσουμε θερμοκρασία, υγρασία, ατμοσφαιρική πίεση και φωτεινότητα. Επίσης με έναν άλλο μετρητή αναλύσαμε την ποιότητα του αέρα. Μιλήσαμε για τα μικροσωματίδια που προκαλούν βλάβες στον οργανισμό και αλλεργίες, για το μονοξείδιο και διοξείδιο του άνθρακα και τις επιπτώσεις τους στον οργανισμό μας και το περιβάλλον. Προς έκπληξή μας είδαμε τις τιμές στα ύψη όταν βάλαμε στα χέρια μας αντισηπτικό…
Επίσης η κα. Αναστασία παρουσίασε στους μαθητές ένα βίντεο από μια κυρία που καπνίζει κοντά στους αισθητήρες μας… Τα παιδιά είδαν με αριθμούς τις βλαβερές ουσίες που αναπνέει ένα παθητικός καπνιστής… πόσο μάλλον ο ίδιος ο καπνιστής…
Ο εξοπλισμός παραδόθηκε από το Ίδρυμα Λαμπράκη, στο πλαίσιο του εθνικού προγράμματος “Ενεργώ για τον Πλανήτη” στο 4ο ΔΣ Σερρών, και αξιοποιήθηκε από το ΔΣ Πρώτης Σερρών προκειμένου οι μαθητές να κάνουν τη δική τους έρευνα και τα δικά τους πειράματα.
Το πρόγραμμα «Ενεργώ για τον Πλανήτη» σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Ίδρυμα Λαμπράκη, στο πλαίσιο των δράσεων της Πρωτοβουλίας ’21, με χρηματοδότηση από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση, το Ίδρυμα Αθηνάς Ι. Μαρτίνου και την Accenture Greece.
16o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής
![435401772 10232225460160786 4119145254075986388 n](https://blogs.sch.gr/dimprotis/files/2024/04/435401772_10232225460160786_4119145254075986388_n-150x150.jpg?x30592)
Μία σύμπραξη 3 σχολείων, του Δημοτικού Σχολείου Πρώτης, του Δημοτικού Σχολείου Νέας Μπάφρας και του Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκώμης Σερρών έφερε ως αποτέλεσμα την εργασία με θέμα: Η Τεχνητή Νοημοσύνη ταξιδεύει στην Αρχαία Αμφίπολη: Ξεναγός, ο Μέγας Αλέξανδρος. Με τον Μέγα Αλέξανδρο ως ξεναγό, οι επισκέπτες εξερευνούν την Αρχαία Αμφίπολη με μια νέα προοπτική, ανακαλύπτοντας την ιστορία της περιοχής μέσα από τα μάτια του μεγάλου κατακτητή.
Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής κ. Σιδηροπούλου Αναστασία, παρουσίασαν την εργασία τους στο πλαίσιο του 16ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής, την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 στη Θεσσαλονίκη στο ΝΟΗΣΙΣ – NOESIS Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας. Η εργασία των παιδιών έλαβε πολύ θετικά σχόλια από το Προεδρείο του Συνεδρίου. Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Την συνέντευξη των παιδιών μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 1:46:44 και μετά
https://www.youtube.com/watch?v=t712RHyHCeQ
Ολόκληρη την παρουσίαση μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 3:53:00 και μετά
_______________________________________________________________
(για βέλτιστη ποιότητα στο βίντεο, επιλέξτε Ρυθμίσεις->Ποιότητα->1080p60 ή 720p60)
Στιγμιότυπα από το Συνέδριο
Κινητή Βιβλιοθήκη Σερρών
Καρναβάλια και Επαυξημένη Πραγματικότητα (AR)
Βιβλιοπαρουσίαση
Κυκλοφοριακή Αγωγή
Υγιεινή Διατροφή
Προσφορά – Επίσκεψη στη Βουλή των ελλήνων
Παρακάτω είναι δημοσιευμένη η αξιολόγηση των προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη του Δημοτικού Σχολείου Πρώτης Σερρών στη Βουλή των Ελλήνων.