Ευχαριστήριο μήνυμα μαθητών και εκπαιδευτικών προς τον κο Μυτιληναίο

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ευχαριστούν θερμά τον κο Μυτιληναίο για τη χορήγηση δωρεάς βαψίματος της πρόσοψης του σχολικού μας κτιρίου. Εντυπωσιακή αλλαγή η οποία δημιουργεί τις καλύτερες εντυπώσεις και έκδηλο ενθουσιασμό! Οι εικόνες μιλούν! Ευχόμαστε ολόψυχα στον κο Μυτιληναίο υγεία και προσωπική ευημερία!

Ευχαριστούμε πολύ!!!

IMG 0128 IMG 0132 IMG 0134 IMG 0140 IMG 0110

Συμμετοχή μαθητών της Στ΄ σε τουρνουά μπάσκετ

IMG 0152ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕT 3X3 SCHOOLS
Ο Δήμαρχος Ερμιονίδας Γιάννης Γεωργόπουλος, η Αντιδήμαρχος Παιδείας & Νεολαίας Ελένη Βλάσση Δημαράκη και ο Αντιδήμαρχος Πολισμού και Αθλητισμού Δαμιανός Κουτούβαλης ύστερα από πρόταση του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής και προπονητή μπάσκετ Γιάννη Σκορδή και τη συνεργασία του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δημήτρη Σίδερη ετοιμάζονται να υποδεχτούν τους μαθητές της Έκτης τάξης των Δημοτικών Σχολείων και τους μαθητές της Πρώτης και Δευτέρας τάξης των Γυμνασίων της Ερμιονίδας σε ένα Τουρνουά Μπάσκετ 3×3, το οποίο από το 2020 αποτελεί Ολυμπιακό άθλημα.
Η δράση 3×3 Schools powered by ΔΕΗ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που υλοποιεί η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και τη θερμή υποστήριξη του Δήμου Ερμιονίδας. Σε όλα τα παιδιά που θα συμμετάσχουν θα δοθούν αναμνηστικά μπλουζάκια της Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης Μπάσκετ, μετάλλια και διπλώματα.
IMG 0138

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Ε΄ και Στ΄ τάξεων στο Πολεμικό Μουσείο και στο Παράρτημα της Εθνικής Πινακοθήκης στο Ναύπλιο

Οι μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων, μαζί με τις τρεις εκπαιδευτικούς που τους συνόδευσαν, επισκέφτηκαν σήμερα, Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου, το Πολεμικό Μουσείο και το Παράρτημα της Εθνικής Πινακοθήκης στο Ναύπλιο. Στο Πολεμικό Μουσείο ξεναγήθηκαν ενώ ενημερώθηκαν για τις σημαντικότερες πληροφορίες της νεότερης ιστορίας της Ελλάδας. Στο Παράρτημα της Εθνικής Πινακοθήκης παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και τον ξεσηκωμό του Γένους. Συμπτωματικά,  οι μαθητές είδαν την άφιξη του Αμερικανού πρέσβη ο οποίος διακρίνεται στην τελευταία φωτογραφία. Ήταν μια πολύτιμη εκπαιδευτική εμπειρία η σημερινή, ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!!!

image 3 image 2 image 1IMG 0120 image 4

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Γ΄ και Δ΄ τάξεων στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ερμιόνης

Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους επισκέφτηκαν σήμερα, Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου, τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Ερμιόνης. Ξεναγήθηκαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της, διάβασαν παιδικό βιβλίο ενώ συζήτησαν τη χαρά που νιώθει κάποιος, όταν προσφέρει χωρίς αντάλλαγμα. Ακόμη, κατασκεύασαν τον ήρωα της ιστορίας και τον χρωμάτισαν με τα χρώματα της ίριδας. Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!!!

IMG 0121

IMG 0119