Γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς
![ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΛΗΞΗΣ](https://blogs.sch.gr/dimpoly/files/2024/06/ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΛΗΞΗΣ.jpg?x19146)
Με απόφαση του Δήμαρχου Δελφών, λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που θα σημειωθούν στην περιοχή μας, τις ημέρες Τρίτη και Τετάρτη οι μαθητές, για την προστασία τους, θα αποχωρούν από το σχολείο ώρα 11:30 π.μ.
Αυτό είναι ένα μικρό κομικ-βίντεο που δημιούργησαν οι μαθητές της πρώτης δημοτικού του Δ.Σ. Πολύδροσου Φωκίδας με τη δασκάλα τους, κυρία Δέσποινα Καλανδαρίδη, στα πλαίσια του μαθήματος του εργαστηρίου δεξιοτήτων για την ενότητα που σχετίζεται με τη σωστή διατροφή. Σχολική χρονιά: 2023-2024
Οι μαθητές της Πρώτης και Δευτέρας τάξης του σχολείου μας, συμμετέχοντας στον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, επισκέφτηκαν τη Λαογραφική Στέγη Πολυδρόσου, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους και τον Γυμναστή. Ξεναγήθηκαν, περιεργάστηκαν τα όμορφα εκθέματα και ενθουσιάστηκαν.
Στα πλαίσια της ενότητας της γλώσσας “Μες στο μουσείο”, οι μαθητές της Β΄ τάξης έγιναν λαογράφοι φέρνοντας στο σχολείο, με προθυμία και χαρά, παλαιά αντικείμενα που είχαν στα σπίτια τους. Ταξίδεψαν στον χρόνο, έμαθαν για τη χρήση των αντικειμένων, έγραψαν λεζάντες κι έτσι έστησαν το Λαογραφικό Μουσείο της τάξης τους, το οποίο παρουσίασαν σε όλους Συνέχεια ανάγνωσης
Οι μαθητές των τάξεων Ε΄ και Στ΄ του σχολείου μας πήραν μέρος και φέτος στους Σχολικούς Αγώνες Κλασσικού Αθλητισμού που διοργάνωσε το αθλητικό τμήμα της Α/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Άμφισσας και οι μαθητές μας μετακινήθηκαν εκεί μαζί με τους μαθητές του Δ.Σ. Γραβιάς και του Δ.Σ. Επταλόφου, όπου αγωνίστηκαν και Συνέχεια ανάγνωσης
Το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. καθιερώνει από φέτος την 4η Απριλίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας. Επειδή η φιλοζωία όπως και όλες οι αξίες της ζωής καλλιεργούνται από τη μικρή ηλικία, το σχολείο μας, προκειμένου να συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση, αφιέρωσε την ημέρα αυτή στα ζώα κάνοντας διάφορες δράσεις. Μία από αυτές ήταν η πρόσκληση της κυρίας Μαίρης Ανδρεοπούλου, Συνέχεια ανάγνωσης
Στα πλαίσια των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, το σχολείο μας επισκέφτηκε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Άμφισσας. Η βιβλιοθηκονόμος κυρία Σοφία Καλλία μας ξενάγησε στους χώρους και μας εξήγησε πώς είναι διαρθρωμένη η βιβλιοθήκη και πώς λειτουργεί. Τα παιδιά περιεργάστηκαν τον χώρο και έκαναν ερωτήσεις για να λύσουν τις απορίες που τους δημιουργήθηκαν. Πληροφορίες Συνέχεια ανάγνωσης
Οι μαθητές του σχολείου μας ταξίδεψαν μέχρι την Άμφισσα για να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση “Ο Παπουτσωμένος Γάτος”. Ο παπουτσωμένος γάτος είναι λαϊκό παραμύθι το οποίο είναι γνωστό ως ένα από τα οκτώ παραμύθια της συλλογής «Ιστορίες και παραμύθια μιας προηγούμενης εποχής- Histoires ou contes du temps passé» του Σαρλ Περώ που εκδόθηκε το 1697. Συνέχεια ανάγνωσης