Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ | , στις 14-03-2018

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Με αφορμή την ημέρα αυτή,  από 5 Μαρτίου έως 9 Μαρτίου 2018, έγιναν πολλές δράσεις στο σχολείο μας, όπως προβολή ταινιών – συζητήσεις, βιωματικά παιχνίδια διαχείρισης συναισθημάτων, εικαστικές δημιουργίες και φιλαναγνωσία, με την επεξεργασία των δύο βιβλίων “Ο Ορφέας και οι νταήδες με τα κίτρινα ποδήλατα” και “Οι νταήδες του σχολείου είναι βλάκες” . Όλες αυτές οι δράσεις  μας έδωσαν ευκαιρία να μιλήσουμε για το θέμα της βίας και του εκφοβισμού, να εκφράσουμε τις απόψεις μας, να μοιραστούμε τους προβληματισμούς μας αλλά και να δημιουργήσουμε.

Αποτέλεσμα εικόνας για ο ορφέας και οι νταήδες με τα κίτρινα ποδήλατα Οι νταήδες του σχολείου είναι βλάκες