Να σκέφτεσαι τους άλλους

Οι τάξεις Γ’1 και Δ’1 του Δημοτικού Σχολείου Παστίδας Ρόδου, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ΕΕΔΥΕ το Φλεβάρη, με αφορμή το ποίημα του Παλαιστίνιου ποιητή Μαχμούντ Νταρουίς “Να σκέφτεσαι τους άλλους”, προτρέποντας γονείς και εκπαιδευτικούς να πάρουν πρωτοβουλίες ώστε οι μαθητές να δημιουργήσουν ατομικά ή ομαδικά έργα καλλιτεχνικής-πνευματικής δημιουργίας.

Οι δράσεις αυτές είχαν στόχο να ευαισθητοποιήσουν μικρούς και μεγάλους στα θέματα πόλεμος-ειρήνη, αλληλεγγύη, αγάπη και υποστήριξη στα χιλιάδες παιδιά, που ξεριζώθηκαν βίαια από τα σπίτια τους και ζουν κάτω από αντίξοες συνθήκες.

Έτσι οι μαθητές μας έφτιαξαν το πάζλ του πολέμου και της ειρήνης, πάνω σε δύο παιδικές φιγούρες αποτυπώνοντας στα κομμάτια τους εικόνες και λέξεις που έχουν σχέση με τις δύο, αυτές καταστάσεις.

Ελπίζουμε η δράση αυτή να αποτελέσει ξεκίνημα και για άλλες με παρόμοιο περιεχόμενο.

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2016-2017. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.