Make a wish: Η δύναμη μιας ευχής

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2017-2018 | Γράψτε σχόλιο

4ης ημέρα σχολικού αθλητισμού

DSC_0740Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι σχολικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο της 4ης ημέρας σχολικού αθλητισμού, σήμερα, Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017. Τα παιδιά πήραν μέρος σε δραστηριότητες που σχεδίασε ο γυμναστής του σχολείου μας , κος Βέτσικας. Έπαιξαν, διασκέδασαν, συναγωνίστηκαν, συνεργάστηκαν και παρακολούθησαν σχετικά βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Όλοι μας περάσαμε υπέροχα και αντιληφθήκαμε για άλλη μια φορά την αξία του αθλητισμού στην καθημερινότητά μας.

Image 5 Image 1 Image 2 Image 4

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2017-2018 | Γράψτε σχόλιο

Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

Ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας τη Δευτέρα 11/9/2017 στις 9:00. Η διεύθυνση και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου εύχονται στους μαθητές μας να έχουν μια Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη μεταφορά μαθητών του Δ.Σ Παστίδας στο αθλητικό κέντρο στο Καρακόνερο

Το Δ.Σ. Παστίδας προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος προς τουριστικά γραφεία που διαθέτουν πούλμαν, με υποβολή σφραγισμένων προσφορών, για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών/τριών του ΔΣ Παστίδας στις 01/6/17, ημέρα Πέμπτη,  με το εξής δρομολόγιο: Παστίδα, Καρακόνερο, Παστίδα.

Αριθμός μαθητών, γονέων /κηδεμόνων και δασκάλων: 300

Αριθμός λεωφορείων:6

Ώρα αναχώρησης: 8:30

Ώρα επιστροφής: 13:00

Τα λεωφορεία θα πρέπει να διαθέτουν τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένα από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας των  οχημάτων, επαγγελματική άδεια οδηγησης, ελαστικά σε άριστη κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενα κ.τ.λ.) καθώς και να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών (ζώνες ασφαλείας, έμπειροι οδηγοί κ.τ.λ). Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική τιμή με ΦΠΑ.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους από 17/05/2017 μέχρι 28/05/2017.

Επίσκεψη της συγγραφέας Αγγελικής Βαρελλά στο σχολείο μας

Σήμερα, 16/5/2017, είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων, κα Αγγελική Βαρελλά. Η συγγραφέας  μίλησε στα παιδιά για την αξία της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών /τριων.

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2016-2017 | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη μεταφορά μαθητών του Δ.Σ Παστίδας στο άλσος του Αγίου Σουλά.

Το Δ.Σ. Παστίδας προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος προς τουριστικά γραφεία που διαθέτουν πούλμαν, με υποβολή σφραγισμένων προσφορών, για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών/τριών του ΔΣ Παστίδας στις 7/6/17, ημέρα Τετάρτη,  με το εξής δρομολόγιο: Παστίδα, άλσος του αγίου Σουλά, Παστίδα.

Αριθμός μαθητών, γονέων /κηδεμόνων και δασκάλων: 350

Αριθμός λεωφορείων:7

Ώρα αναχώρησης: 8:30

Ώρα επιστροφής: 16:00

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους από 12/05/2017 μέχρι 25/05/2017.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2017 η αίθουσα  του Δ3 μετατράπηκε σε ΜΟΥΣΕΙΟ NΟΜΙΣΜΑΤΩΝ.

Image 28 Image 14Μαθητές και  εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να δουν νομίσματα του 20ου και 21ου αιώνα τόσο από την Ελλάδα όσο και από διάφορες άλλες χώρες του κόσμου. Η εμπειρία για όλους ήταν μοναδική!

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών που μας εμπιστεύτηκαν τις συλλογές νομισμάτων τους.

Πρόσκληση

Το ΔΣ Παστίδας σας προσκαλεί να παρευρεθείτε στην εκδήλωση για τη Γιορτή της Μητέρας, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 12/5/2017 στις 10:00 π.μ. στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου.

Να σκέφτεσαι τους άλλους

Οι τάξεις Γ’1 και Δ’1 του Δημοτικού Σχολείου Παστίδας Ρόδου, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ΕΕΔΥΕ το Φλεβάρη, με αφορμή το ποίημα του Παλαιστίνιου ποιητή Μαχμούντ Νταρουίς “Να σκέφτεσαι τους άλλους”, προτρέποντας γονείς και εκπαιδευτικούς να πάρουν πρωτοβουλίες ώστε οι μαθητές να δημιουργήσουν ατομικά ή ομαδικά έργα καλλιτεχνικής-πνευματικής δημιουργίας.

Οι δράσεις αυτές είχαν στόχο να ευαισθητοποιήσουν μικρούς και μεγάλους στα θέματα πόλεμος-ειρήνη, αλληλεγγύη, αγάπη και υποστήριξη στα χιλιάδες παιδιά, που ξεριζώθηκαν βίαια από τα σπίτια τους και ζουν κάτω από αντίξοες συνθήκες.

Έτσι οι μαθητές μας έφτιαξαν το πάζλ του πολέμου και της ειρήνης, πάνω σε δύο παιδικές φιγούρες αποτυπώνοντας στα κομμάτια τους εικόνες και λέξεις που έχουν σχέση με τις δύο, αυτές καταστάσεις.

Ελπίζουμε η δράση αυτή να αποτελέσει ξεκίνημα και για άλλες με παρόμοιο περιεχόμενο.

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2016-2017 | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη μεταφορά μαθητών της Δ΄ τάξης του Δ.Σ Παστίδας στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής και στο Αρχαίο Στάδιο.

Το Δ.Σ. Παστίδας προκηρύσσει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τουριστικά γραφεία που διαθέτουν πούλμαν, με υποβολή σφραγισμένων προσφορών, για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών/τριών της Δ’ τάξης του ΔΣ Παστίδας στις 13/12/16, ημέρα Τρίτη, με το εξής δρομολόγιο: Παστίδα – Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής – Αρχαίο Στάδιο – Παστίδα.

Αριθμός μαθητών /τριών : 60

Αριθμός εκπαιδευτικών: 3

Αριθμός λεωφορείων:1

Ώρα αναχώρησης: 08:30

Ώρα επιστροφής: 13:00

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι 10/12/2016.