Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14
Κατά το σχολικό έτος 2013-14 στο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Αυλίδας εκπονούνται τα παρακάτω προγράμματα:

α. Είδη υπό εξαφάνιση από την Α΄ τάξη
β. Διατροφή, από την Β΄ τάξη
γ. Διατροφή και άσκηση, από τη Γ΄ τάξη.
δ. Τοπική Ιστορία, από την Ε΄ τάξη.
ε. Το νερό στη ζωή μας, από το Στ 1΄
στ. Τα φυτά του τόπου μου , από το Στ 2΄.

Επιπρόσθετα από 3-2-2014 θα εφαρμόζεται -πιλοτικά- στα διαλείμματα Πρόγραμμα Καταγραφής – Πρόληψης – Α΄ Βοηθειών στην αυλή του σχολείου. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων με την επίβλεψη της γυμνάστριας κ. Λουλούδη Γεωργίας.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15
Κατά το σχολικό έτος 2014-15 στο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Αυλίδας εκπονούνται τα παρακάτω προγράμματα:

α. Διατροφικές συνήθειες από το Α1 και το Α2.
β. Μπορεί να είμαστε διαφορετικοί, αλλά είμαστε όλοι ίσοι από το Α1 και την Γ΄ τάξη.
γ. Η ελιά , το λάδι και η αξία τους από την αρχαία εποχή ως σήμερα από τη Β΄ τάξη.
δ. Το νερό στη ζωή μας, από την Δ΄ τάξη.
ε. Πρόγραμμα Καταγραφής – Πρόληψης – Α΄ Βοηθειών στην αυλή του σχολείου, από το Ε1, το Ε2 και την Στ΄.