Εικόνα1

Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.

Το τρίτο Σάββατο του Σεπτεμβρίου έχει καθιερωθεί να εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Δότη Μυελού των Οστών (World Marrow Bone Donor Day).

Στο Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης την Παρασκευή  17 Σεπτεμβρίου  2021 προβάλλαμε διαθεματικά μέσα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής,  στο ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ,  τις Αθλητικές Ολυμπιακές Αξίες ως μέσω προάσπισης για  την Υγεία, τον Εθελοντισμό  και την Ποιότητα της Ζωής,  προσκαλώντας την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, μέλος της Εθνικής μας ομάδας  στίβου,  ένα από τα μεγαλύτερα ανερχόμενα  ταλέντα που έχει βγάλει η χώρα μας στα σπριντ εδώ και πολλά χρόνια .

Η  νεαρή Ελληνίδα αθλήτρια  μαζί με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό  Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας  Μπαλάσκα Χρήστο και τους ΟΡΓΑΝΟΥΛΗΔΕΣ (ένα πρόγραμμα από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων  και το Υπουργείο Υγείας  με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση)    βοήθησαν  τα παιδιά να καταλάβουν πόσο  υπέροχη είναι η δωρεά οργάνων και να μοιραστούν τις σκέψεις τους μιλώντας  για αυτή την διαδικασία με τους ενήλικες του περιβάλλοντός τους.

Με υπεύθυνη ενημέρωση μέσα από τους ΟΡΓΑΝΟΥΛΗΔΕΣ  οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα όργανα του ανθρώπινου σώματος και να μάθουν περισσότερα για τον ξεχωριστό ρόλο τους και λειτουργία τους. Με τα μάτια της ψυχής και της καρδιάς, τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα  μιλήσαμε  για κάποια από τα βασικότερα όργανα του σώματος, τη λειτουργία τους και την υπεύθυνη προστασία της υγείας τους, ώστε να καλλιεργήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες την αντίληψη ότι στην Υγεία  δεν έχει σημασία τόσο η εξωτερική εμφάνιση , όσο ο εσωτερικός μας κόσμος .Ελπίζουμε πως όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα επιλέξουν να γίνουν δωρητές Μυελού των Οστών ή όπως τους αποκαλούμε, «υπερήρωες που σώζουν ζωές»

Στο  ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ  οι μαθητές  παρακινήθηκαν από την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου και τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας  σε φυσική δραστηριότητα και παιχνίδι ,  δίνοντας υπόσχεση  την χαρά της άσκησης και του παιχνιδιού να την διατηρήσουν και να μεταφέρουν  σε δραστηριότητες μέσα και έξω από το σχολείο καθορίζοντας στόχους και αξίες με  συμμαθητές, φίλους , συγγενείς  και γονείς.

Στο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ  της εκδήλωσης ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ  υιοθέτησαν, δημιούργησαν και πρόβαλαν  μηνύματα   παίζοντας  για  τον Εθελοντισμό  την Άθληση και τη Ζωή!

«Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ  ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ».

«ΚΑΘΕ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕΤΡΑΕΙ».

«ΈΛΑ ΚΙ ΕΣΥ! ΔΩΣΕ  ΕΛΠΙΔΑ ! ΔΩΣΕ ΖΩΗ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!»

«ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ  ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΣΟ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ , ΟΣΟ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟΣ».

«ΚΑΘΟΡΙΖΩ ΣΤΟΧΟΥΣ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ».