Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης

Η e-φημερίδα του σχολείου μας… με πολλή διάθεση και φαντασία!!!

1η Εκπαιδευτική Εθελοντική Δράση για Δότες Αίματος και Μυελού των Οστών

Ιουν 201716

Την Πέμπτη, 6 Απριλίου 2017 και ώρα 10.00, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Πέλλας με χαρά φιλοξένησε στον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας τη δράση του Δημοτικού Σχολείο Παραλίμνης, στο πλαίσιο προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  :

«Ο εθελοντισμός και η ολυμπιακή του διάσταση» -1η Εκπαιδευτική Εθελοντική Δράση για Δότες Αίματος και Μυελού των Οστών»

Σημαντικός ο ρόλος  της Εφορίας Αρχαιοτήτων Πέλλας για την ανάπτυξη της  Ολυμπιακής-Αθλητικής κληρονομιάς

Ένας κλάδος της ιστορίας του πολιτισμού και της εκπαίδευσης είναι και η ιστορία του αθλητισμού, της φυσικής αγωγής και γενικότερα της άθλησης και των σπορ.

Η φιλοξενία του εκπαιδευτικού προγράμματος στο Μουσείο και τον Αρχαιολογικό Χώρο της Πέλλας  6 Απριλίου , ημέρα Ολυμπισμού, ήταν ακόμη πιο σημαντική, αφού ο αθλητισμός αποτελεί επινόηση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.

Στόχος της  εκδήλωσης που διοργάνωσε το Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης, της Π.Ε. Πέλλας στον Αρχαιολογικό Χώρο ήταν η  δημιουργία «κουλτούρας εθελοντισμού για την Υγεία» και «Αθλητικής ΠΑΙΔΕΙΑς»  α) στο περιβάλλον του σχολείου αλλά και  β) σε συνεργασία με  την Εφορία Αρχαιοτήτων Πέλλας , τον Δήμο Πέλλας, την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων(Ο.Ε.Σ.Α)  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Πέλλας, του Φορέα Υγείας «Σύλλογος Όραμα-Ελπίδα», τον κ. Χρήστο Σμία, Διοικητή στο Νοσοκομείο Πέλλας –Ιατρού Αιματολόγου, στην ομάδα μεταμοσχεύσεων μυελού των οστών του Γ.Π. Νοσοκομείου «Γ. Παπανικολάου» Θεσσαλονίκης  , της Εθελοντικής ομάδας “ NOIAZOMAI” Δήμου Πέλλας, της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας, τους Ολυμπιονίκες της Ζωής (Αποστόλη Χαριτωνίδη, Εφη Βλάμη),   και σχολεία του Δήμου Πέλλας (το Δημοτικό σχολείο Πέλλας, το Γυμνάσιο Πέλλας το 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Γιαννιτσών)

pella Διαφάνεια1 Διαφάνεια2 Διαφάνεια3 Διαφάνεια4 Διαφάνεια5 Διαφάνεια6 Διαφάνεια7 Διαφάνεια8 Διαφάνεια9 Διαφάνεια10 Διαφάνεια11 Διαφάνεια12 Διαφάνεια13 Διαφάνεια14 Διαφάνεια15 Διαφάνεια16

Ιουνίου 2017
« Μάι

Ποιος Γιορτάζει;

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Νέο Σχολείο Πρώτα ο μαθητής
Ψηφιακό Σχολείο
elearning awards 2010
Ασφάλεια στο διαδίκτυο
e-yliko
ΑΡΙΣΤΕΙΑ και ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ στην Εκπαίδευση
eΤwinning
Ευρωπαϊκό Δίκτυο ΕΥΡΙΔΙΚΗ
Επιμόρφωση Εκπ/κών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη
Ολοήμερο Νηπιαγωγείο
Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση
Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο
η-Τ@ξη
Ινστιτούτο Επιμόρφωσης
Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς
Πύλη Περιβαλλοντικής Εκπ/σης
Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια
Μετεγγραφές
Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπ/κών Δράσεων
Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης
Δικτυακός Χώρος Υποστήριξης Επιμορφωτικών Δράσεων
Εκμάθηση της Αγγλικής σε Πρώιμη Παιδική Ηλικία
Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Το σχολείο μας βρίσκεται στο συνοικισμό Παραλίμνη που ανήκει στο Δήμο Γιαννιτσών του Νομού Πέλλας. Η περιοχή που απέχει 5 χιλιόμετρα από την πόλη των Γιαννιτσών ήταν γνωστή με το όνομα «Τσέκρι», λέξη που προέρχεται από την αλβανική «τσεκ» και σημαίνει ρηχά. Πραγματικά η Παραλίμνη μέχρι το 1935 είναι το κέντρο του βασιλείου των υδάτων, του έλους και των κουνουπιών, καθώς στον τόπο αυτό υπήρχε η λίμνη των Γιαννιτσών. Μετά την αποξήρανση της λίμνης, αρχίζει να κατοικείται το μέρος, κυρίως από Σαρακατσαναίους βοσκούς. Στη συνέχεια εγκαθίστανται κάτοικοι από την Ανατολική και Δυτική Μακεδονία. Ο αγώνας για την εγκατάσταση του χωριού αρχίζει κυρίως μετά τη φυγή των Γερμανών και κρατά μέχρι το 1952.
Το σχολείο για πρώτη φορά άρχισε να κτίζεται την περίοδο 1947 – 48 από τους ίδιους τους κατοίκους με αυτοσχέδια πλιθιά. Είχε στην αρχή μια μόνο αίθουσα, στην οποία τα παιδιά μάθαιναν τα πρώτα τους γράμματα. Για θέρμανση είχαν μια σόμπα μέσα στην οποία τα παιδιά έφερναν και έριχναν με τη σειρά βαμβακόξυλα.
Το σημερινό κτίριο του σχολείου κτίστηκε σε δύο φάσεις.Οι δύοπρώτεςτάξειςθεμελιώθηκαν το 1954, με συνεισφορές των κατοίκων της Παραλίμνης και τη φροντίδα του δασκάλου Πάττα Δημητρίου.
Το 1964 εκπονήθηκε μελέτη και άρχισαν οι εργασίες αποπεράτωσης του σημερινού σχολείου.  Ο δάσκαλος Παναγιώταρος Ιωάννης ήταν ο πρωτεργάτης και είχε το γενικό συντονισμό του έργου.
Μέχρι το κράτος να ιδρύσει Δημοτικό Σχολείο οι κάτοικοι της Παραλίμνης πλήρωναν ιδιωτικό δάσκαλο για να μάθουν τα παιδιά τους γράμματα. Ο δάσκαλος έπαιρνε 5 δραχμές το μήνα για κάθε παιδί και βρίσκονταν από το πρωί μέχρι το βράδυ στο χωριό.
Για πολλά χρόνια  το Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης λειτούργησε ως τετραθέσιο, ενώ από το 1998 έχει προαχθεί και λειτουργεί ως εξαθέσιο.

Ένα Ταξίδι στα Γιαννιτσά του Περασμένου Αιώνα

Το τραγούδι του Απρίλη