Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης

Η e-φημερίδα του σχολείου μας… με πολλή διάθεση και φαντασία!!!

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΖΩΟΦΙΛΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Νοε 20153

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2015, επισκέφτηκε το σχολείο μας η πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, για μια προγραμματισμένη ενημερωτική συνάντηση με μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Μέσα από μια πολύ εμπεριστατωμένη και παραστατική παρουσίαση που αφορά στην αντιμετώπιση και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων, ενημερωθήκαμε για όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τα συμπαθή αυτά κατοικίδια που για διάφορους λόγους έμειναν απροστάτευτα στους δρόμους.
Όπως είναι γνωστό, ένα τέτοιο αδέσποτο ζώο βρέθηκε πριν από έναν ακριβώς χρόνο να τριγυρνά στην αυλή του σχολείου πεινασμένο και ταλαιπωρημένο. Ήταν η συμπαθητική και χαριτωμένη μας «Ήρα», γνωστή σ’ όλο το χωριό και όχι μόνο, αφού η φήμη της πλέον είναι πανελλαδική καθώς έγινε γνωστή μέσα από τη δημοσιότητα των ΜΜΕ. Ήταν τότε που σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ζωόφιλων Γιαννιτσώνη τύχητης χαμογέλασε πλατιά και βρήκε όχι ένα αλλά πολλά αφεντικά -όλα τα παιδιά του σχολείου- αφού την υιοθέτησαν και της έδειξαν όλη τους την αγάπη και τη φροντίδα.
Εμείς σαν σχολείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τον Σύλλογο Ζωόφιλων Γιαννιτσών και προσωπικά την Πρόεδρό του κ. Γέργου Άννα για την αμέριστη στήριξη και βοήθεια που προσφέρει στην προσπάθειά μας αυτή, η οποία πιστεύουμε ότι θα συμβάλει στο να γίνουμε όλοι μας πιο ευαίσθητοι και φιλικοί με τα αδέσποτα αλλά συμπαθή τετράποδα.

P1060592 P1060595 P1060597 P1060617 P1060619 P1060627 P1060630

H πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, μαζί με την Ήρα το σκυλάκι του σχολείου μας.

H πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, μαζί με την Ήρα, το σκυλάκι του σχολείου μας.

Νοεμβρίου 2015
« Οκτ   Δεκ »

Ποιος Γιορτάζει;

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Νέο Σχολείο Πρώτα ο μαθητής
Ψηφιακό Σχολείο
elearning awards 2010
Ασφάλεια στο διαδίκτυο
e-yliko
ΑΡΙΣΤΕΙΑ και ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ στην Εκπαίδευση
eΤwinning
Ευρωπαϊκό Δίκτυο ΕΥΡΙΔΙΚΗ
Επιμόρφωση Εκπ/κών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη
Ολοήμερο Νηπιαγωγείο
Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση
Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο
η-Τ@ξη
Ινστιτούτο Επιμόρφωσης
Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς
Πύλη Περιβαλλοντικής Εκπ/σης
Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια
Μετεγγραφές
Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπ/κών Δράσεων
Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης
Δικτυακός Χώρος Υποστήριξης Επιμορφωτικών Δράσεων
Εκμάθηση της Αγγλικής σε Πρώιμη Παιδική Ηλικία
Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Το σχολείο μας βρίσκεται στο συνοικισμό Παραλίμνη που ανήκει στο Δήμο Γιαννιτσών του Νομού Πέλλας. Η περιοχή που απέχει 5 χιλιόμετρα από την πόλη των Γιαννιτσών ήταν γνωστή με το όνομα «Τσέκρι», λέξη που προέρχεται από την αλβανική «τσεκ» και σημαίνει ρηχά. Πραγματικά η Παραλίμνη μέχρι το 1935 είναι το κέντρο του βασιλείου των υδάτων, του έλους και των κουνουπιών, καθώς στον τόπο αυτό υπήρχε η λίμνη των Γιαννιτσών. Μετά την αποξήρανση της λίμνης, αρχίζει να κατοικείται το μέρος, κυρίως από Σαρακατσαναίους βοσκούς. Στη συνέχεια εγκαθίστανται κάτοικοι από την Ανατολική και Δυτική Μακεδονία. Ο αγώνας για την εγκατάσταση του χωριού αρχίζει κυρίως μετά τη φυγή των Γερμανών και κρατά μέχρι το 1952.
Το σχολείο για πρώτη φορά άρχισε να κτίζεται την περίοδο 1947 – 48 από τους ίδιους τους κατοίκους με αυτοσχέδια πλιθιά. Είχε στην αρχή μια μόνο αίθουσα, στην οποία τα παιδιά μάθαιναν τα πρώτα τους γράμματα. Για θέρμανση είχαν μια σόμπα μέσα στην οποία τα παιδιά έφερναν και έριχναν με τη σειρά βαμβακόξυλα.
Το σημερινό κτίριο του σχολείου κτίστηκε σε δύο φάσεις.Οι δύοπρώτεςτάξειςθεμελιώθηκαν το 1954, με συνεισφορές των κατοίκων της Παραλίμνης και τη φροντίδα του δασκάλου Πάττα Δημητρίου.
Το 1964 εκπονήθηκε μελέτη και άρχισαν οι εργασίες αποπεράτωσης του σημερινού σχολείου.  Ο δάσκαλος Παναγιώταρος Ιωάννης ήταν ο πρωτεργάτης και είχε το γενικό συντονισμό του έργου.
Μέχρι το κράτος να ιδρύσει Δημοτικό Σχολείο οι κάτοικοι της Παραλίμνης πλήρωναν ιδιωτικό δάσκαλο για να μάθουν τα παιδιά τους γράμματα. Ο δάσκαλος έπαιρνε 5 δραχμές το μήνα για κάθε παιδί και βρίσκονταν από το πρωί μέχρι το βράδυ στο χωριό.
Για πολλά χρόνια  το Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης λειτούργησε ως τετραθέσιο, ενώ από το 1998 έχει προαχθεί και λειτουργεί ως εξαθέσιο.

Ένα Ταξίδι στα Γιαννιτσά του Περασμένου Αιώνα

Το τραγούδι του Απρίλη