Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΖΩΟΦΙΛΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2015, επισκέφτηκε το σχολείο μας η πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, για μια προγραμματισμένη ενημερωτική συνάντηση με μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Μέσα από μια πολύ εμπεριστατωμένη και παραστατική παρουσίαση που αφορά στην αντιμετώπιση και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων, ενημερωθήκαμε για όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τα συμπαθή αυτά κατοικίδια που για διάφορους λόγους έμειναν απροστάτευτα στους δρόμους.
Όπως είναι γνωστό, ένα τέτοιο αδέσποτο ζώο βρέθηκε πριν από έναν ακριβώς χρόνο να τριγυρνά στην αυλή του σχολείου πεινασμένο και ταλαιπωρημένο. Ήταν η συμπαθητική και χαριτωμένη μας «Ήρα», γνωστή σ’ όλο το χωριό και όχι μόνο, αφού η φήμη της πλέον είναι πανελλαδική καθώς έγινε γνωστή μέσα από τη δημοσιότητα των ΜΜΕ. Ήταν τότε που σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ζωόφιλων Γιαννιτσώνη τύχητης χαμογέλασε πλατιά και βρήκε όχι ένα αλλά πολλά αφεντικά -όλα τα παιδιά του σχολείου- αφού την υιοθέτησαν και της έδειξαν όλη τους την αγάπη και τη φροντίδα.
Εμείς σαν σχολείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τον Σύλλογο Ζωόφιλων Γιαννιτσών και προσωπικά την Πρόεδρό του κ. Γέργου Άννα για την αμέριστη στήριξη και βοήθεια που προσφέρει στην προσπάθειά μας αυτή, η οποία πιστεύουμε ότι θα συμβάλει στο να γίνουμε όλοι μας πιο ευαίσθητοι και φιλικοί με τα αδέσποτα αλλά συμπαθή τετράποδα.

P1060592 P1060595 P1060597 P1060617 P1060619 P1060627 P1060630

H πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, μαζί με την Ήρα το σκυλάκι του σχολείου μας.
H πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Γιαννιτσών κ. Γέργου Άννα με τη συνεργάτιδά της και μέλος του Συλλόγου κ. Λίνα, μαζί με την Ήρα, το σκυλάκι του σχολείου μας.