Παραγωγή γραπτού λόγου: ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Αγαπημένο μου ημερολόγιο.

Πρωί πρωί με την αυγή ξύπνησα στις 7:30π.μ. για να πάω στο σχολείο. Πριν φύγω ντύθηκα, πλύθηκα και βούρτσισα τα δόντια μου. Επειδή το σχολείο μου είναι δίπλα στο σπίτι μου πάω αργά αργά. Σήμερα ξαφνικά καθώς προχωρούσα είδα ένα πανέμορφο σκυλάκι να μου κουνάει την ουρά του και με ακολούθησε ως το σχολείο. Σε όλα τα διαλείμματα ήταν στην πόρτα της αυλής και με περίμενε υπομονετικά. Η ώρα του μεσημεριού φτάνει πολύ γρήγορα, όταν περνάω καλά στο σχολείο. Έτσι, μόλις ακούστηκε το κουδούνι του σχολάσματος, πήρα το δρόμο της επιστροφής παρέα με το σκυλάκι που με περίμενε στην εξώπορτα του σχολείου. Όταν φτάσαμε στο σπίτι, μου γαύγισε δυο τρεις φορές σα να με αποχαιρέτησε και έφυγε. Την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, είπα στους γονείς μου για την όμορφη παρέα που είχα σήμερα. Το απόγευμα πήγα στο φροντιστήριο Αγγλικών για μιάμιση ώρα. Μετά διάβασα τα μαθήματα μου και το βράδυ είδα λίγο τηλεόραση μέχρι να έρθει η ώρα του ύπνου. Επειδή φοβάμαι στο σκοτάδι πάντα κοιμάμαι με ένα φωτάκι. Είμαι όμως σίγουρη πως το όμορφο σκυλάκι θα είναι στη γειτονιά μου και θα με προσέχει! Πόσο θα ήθελα να το έβλεπα ξανά!!!

Μαρία Α. Μαθήτρια Ε΄τάξης

Παραγωγή γραπτού λόγου: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

Η εποχή των δεινοσαύρων

Αν μπορούσα να ταξιδέψω με μια χρονομηχανή θα πήγαινα στην εποχή των δεινοσαύρων. Θα ήθελα να δω αν είναι όπως μας τους περιγράφουν και να εξερευνήσω  τα  μέρη όπου ζούσαν οι τεράστιοι δεινόσαυροι. Άλλο ένα πράγμα που θα έκανα σίγουρα θα ήταν να βγάλω πολλές φωτογραφίες. Θα ήθελα επίσης να έμενα μερικές μέρες εκεί για να παρατηρήσω πώς γεννάνε, πότε και πόσα αυγά κάνουν, να καταγράψω πόσα είδη υπάρχουν, να δω τις σπηλιές τους, τη σχέση τους με τους ανθρώπους και πολλά άλλα. Τέλος θα ήθελα να  μάθω πώς και γιατί εξαφανίστηκαν για πάντα από τον πλανήτη μας.

Μαρία Α. Μαθήτρια Ε΄ τάξης.

Παραγωγή γραπτού λόγου: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΑΡΗ

Hellow είναι κανείς εδώ;

Yes of course. Είμαι η Μιγοσκοτίτσα, εσύ ποια είσαι;

Εγώ είμαι η Μαρία και ήρθα από πολύ μακριά, από τον πλανήτη Γη.

Τι παράξενο όνομα! Καλώς ήρθες στον Άρη.

Είχα ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο ταξίδι. Πριν φτάσω εδώ έκανα κανά δυο στάσεις στην Αφροδίτη και στον Κρόνο. Καθώς ταξίδευα χάλασε το διαστημόπλοιο μου και ευτυχώς με βοήθησαν κάτι φίλοι από τον Κρόνο.

Εδώ θα περάσεις πολύ ωραία. Θα πηγαίνουμε κάθε μέρα για μπάνιο και σάουνα στο ηφαίστειο.

Στον πλανήτη μου υπάρχουν υπέροχες θάλασσες, καταπράσινα βουνά, καλοί άνθρωποι και πολλά ζώα. Εσύ πώς περνάς εδώ τη μέρα σου;

Εγώ κάθε μέρα πάω βόλτα, τρέχω και κάνω φαγητό για την οικογένεια. Εσύ με τι ασχολείσαι;

Εγώ πάω σχολείο, διαβάζω, τρώω, βλέπω τηλεόραση και παίζω με τους φίλους μου. Θα ήθελα πολύ να σου τους γνωρίσω. Θέλεις να έρθεις μαζί μου στη Γη;

Ναι!  πολύ ευχαρίστως.

Και όλοι ζήσαν καλά και εμείς καλύτερα.

Μαρία Α. Μαθήτρια Ε΄τάξης.