Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης

Η e-φημερίδα του σχολείου μας… με πολλή διάθεση και φαντασία!!!

Όροι Χρήσης του Blog

Με την προσπέλαση και χρήση του ιστοχώρου της Εκπαιδευτικής Πύλης: «Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης, η e-φημερίδα του σχολείου μας» δέχεστε ανεπιφύλακτα τους  όρους και περιορισμούς που επισυνάπτουμε στο παρακάτω Link

4 σχόλια στο άρθρο

“Όροι Χρήσης του Blog”

1. Μαρτίου 9, 2011 στις 11:50 πμ       petropoulos giannis Έγραψε:

Καλή επιτυχία στο έργο σας
    Σας ζηλέψαμε και θα το τολμήσουμε κι εμείς
    Τους χαιρετισμούς μου
    Πετρόπουλος Γιάννης

2. Φωτογραφία του/της fani΄sblog Μαρτίου 10, 2011 στις 7:07 μμ       fani΄sblog Έγραψε:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!! ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΑΝ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΝΝΗ?

3. Μαρτίου 13, 2011 στις 10:43 μμ       Δέσποινα Σπυριδοπούλου Έγραψε:

Αγαπητοί συνάδελφοι, εύχομαι να περνάτε καλά στο όμορφο σχολείο σας με το όμορφο blog, εκεί όπου πέρασα κι εγώ τα έξι καλύτερα χρόνια της καριέρας μου ως δασκάλα. Φιλάκια πολλά! Καλό Πάσχα!

4. Μαΐου 27, 2011 στις 4:34 μμ       golfos giannis Έγραψε:

Μπραβο σας.Ωραια δουλεια.Πολυ καλο.ΜΠΡΑΒΟ

Οκτωβρίου 2017
« Ιουν

Ποιος Γιορτάζει;

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Νέο Σχολείο Πρώτα ο μαθητής
Ψηφιακό Σχολείο
elearning awards 2010
Ασφάλεια στο διαδίκτυο
e-yliko
ΑΡΙΣΤΕΙΑ και ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ στην Εκπαίδευση
eΤwinning
Ευρωπαϊκό Δίκτυο ΕΥΡΙΔΙΚΗ
Επιμόρφωση Εκπ/κών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη
Ολοήμερο Νηπιαγωγείο
Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση
Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο
η-Τ@ξη
Ινστιτούτο Επιμόρφωσης
Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς
Πύλη Περιβαλλοντικής Εκπ/σης
Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια
Μετεγγραφές
Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπ/κών Δράσεων
Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης
Δικτυακός Χώρος Υποστήριξης Επιμορφωτικών Δράσεων
Εκμάθηση της Αγγλικής σε Πρώιμη Παιδική Ηλικία
Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Το σχολείο μας βρίσκεται στο συνοικισμό Παραλίμνη που ανήκει στο Δήμο Γιαννιτσών του Νομού Πέλλας. Η περιοχή που απέχει 5 χιλιόμετρα από την πόλη των Γιαννιτσών ήταν γνωστή με το όνομα «Τσέκρι», λέξη που προέρχεται από την αλβανική «τσεκ» και σημαίνει ρηχά. Πραγματικά η Παραλίμνη μέχρι το 1935 είναι το κέντρο του βασιλείου των υδάτων, του έλους και των κουνουπιών, καθώς στον τόπο αυτό υπήρχε η λίμνη των Γιαννιτσών. Μετά την αποξήρανση της λίμνης, αρχίζει να κατοικείται το μέρος, κυρίως από Σαρακατσαναίους βοσκούς. Στη συνέχεια εγκαθίστανται κάτοικοι από την Ανατολική και Δυτική Μακεδονία. Ο αγώνας για την εγκατάσταση του χωριού αρχίζει κυρίως μετά τη φυγή των Γερμανών και κρατά μέχρι το 1952.
Το σχολείο για πρώτη φορά άρχισε να κτίζεται την περίοδο 1947 – 48 από τους ίδιους τους κατοίκους με αυτοσχέδια πλιθιά. Είχε στην αρχή μια μόνο αίθουσα, στην οποία τα παιδιά μάθαιναν τα πρώτα τους γράμματα. Για θέρμανση είχαν μια σόμπα μέσα στην οποία τα παιδιά έφερναν και έριχναν με τη σειρά βαμβακόξυλα.
Το σημερινό κτίριο του σχολείου κτίστηκε σε δύο φάσεις.Οι δύοπρώτεςτάξειςθεμελιώθηκαν το 1954, με συνεισφορές των κατοίκων της Παραλίμνης και τη φροντίδα του δασκάλου Πάττα Δημητρίου.
Το 1964 εκπονήθηκε μελέτη και άρχισαν οι εργασίες αποπεράτωσης του σημερινού σχολείου.  Ο δάσκαλος Παναγιώταρος Ιωάννης ήταν ο πρωτεργάτης και είχε το γενικό συντονισμό του έργου.
Μέχρι το κράτος να ιδρύσει Δημοτικό Σχολείο οι κάτοικοι της Παραλίμνης πλήρωναν ιδιωτικό δάσκαλο για να μάθουν τα παιδιά τους γράμματα. Ο δάσκαλος έπαιρνε 5 δραχμές το μήνα για κάθε παιδί και βρίσκονταν από το πρωί μέχρι το βράδυ στο χωριό.
Για πολλά χρόνια  το Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης λειτούργησε ως τετραθέσιο, ενώ από το 1998 έχει προαχθεί και λειτουργεί ως εξαθέσιο.

Ένα Ταξίδι στα Γιαννιτσά του Περασμένου Αιώνα

Το τραγούδι του Απρίλη