Καλοκαίρι

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Η ζωή σε άλλους πλανήτες

Λήψη αρχείου

από κάτω από: επιστήμη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ζωή σε άλλους πλανήτες

Πάμε σε μια παραλία!

Ιούν 201910

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πάμε σε μια παραλία!

Ιωάννης Καποδίστριας

Ιούν 201910

Έλληνας πολιτικός και διπλωμάτης.

Διετέλεσε Υπουργός Εξωτερικών της Ρωσίας και πρώτος Κυβερνήτης του ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους, το οποίο ίδρυσε εκ θεμελίων και με την προσωπική του περιουσία.

Γεννήθηκε στην Κέρκυρα στις 11 Φεβρουαρίου.

Ο νεαρός Ιωάννης σπούδασε ιατρική, φιλοσοφία και νομικά.

Το 1801 τα Επτάνησα αυτονομούνται και ο Ιωάννης Καποδίστριας γίνεται ένας από τους δύο διοικητές της Ιονίου Πολιτείας, σε ηλικία 25 ετών.

Το έργο του

• Ιδρυσε Εθνική Τράπεζα και έφτιαξε μία νέα εθνική νομισματική μονάδα, τον Φοίνικα, αντικαθιστώντας το τουρκικό γρόσι.
  • Γέμισε την Ελλάδα γεωργικές σχολές, γιατί πίστευε στην επιστημονική καλλιέργεια της γης, η οποία αποτελούσε νέα πηγή εσόδων για την ελληνική οικονομία. Πρώτος εισήγαγε στην Ελλάδα την καλλιέργεια της πατάτας, και από τότε αυτή έγινε μέρος της διατροφής του Έλληνα.
  • Το μεγάλο του πάθος ήταν η παιδεία (αλληλοδιδακτικά σχολεία), παρά τα όσα διέδιδαν οι αντίπαλοί του. Φιλοδοξούσε να κάνει το νησί της Αίγινας, κάτι σαν νησίδα της παιδείας.

Το τέλος του

Παρά το έργο του ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 1831 σε ηλικία 55 ετών, στην πόρτα της εκκλησίας του Αγίου Σπυρίδωνα του Ναυπλίου από τον αδελφό του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη, Κωνσταντίνο, και τον γυιο του, Γεώργιο. Ο Κυβερνήτης είναι νεκρός. Και μαζί του η Ελλάδα που ονειρεύτηκε.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιωάννης Καποδίστριας

Καλημέρα κόσμε!

Ιούν 201910

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!