“Το Σχολείο μας Τίμησε τους Τρεις Ιεράρχες”

Με τον προσήκοντα σεβασμό το Δημοτικό Σχολείο Νέων Βρασνών τίμησε τους τρεις Ιεράρχες, ως λαμπρούς παιδαγωγούς: Βασίλειο το Μέγα, Γρηγόριο το Θεολόγο και Ιωάννη το Χρυσόστομο.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκκλησιασθούν και να μάθουν με προβολές βίντεο για τους «τρεις μέγιστους φωστήρες», που ορθόδοξα ερμήνευσαν το Ευαγγέλιο του Χριστού, διέδωσαν το λόγο του, μελέτησαν τις ανθρώπινες επιστήμες σε μεγάλο βαθμό και πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα: Πνευματικά, προσωπικά, κοινωνικά, οικονομικά.
Ευχόμαστε οι Τρείς μέγιστοι φωστήρες της Τρισηλίου Θεότητος να σκεπάζουν με τη χάρη τους, να συνοδεύουν με τις ευχές τους και να καθοδηγούν με το φωτεινό παράδειγμά τους τη ζωή και πορεία όλων μας και ιδιαίτερα των μαθητών και σπουδαστών της πατρίδας μας.