“Το σχολείο μας πήγε Θέατρο”

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα» στην αίθουσα «Ολύμπιον» στη Θεσσαλονίκη.
Το εμβληματικό αυτό μυθιστόρημα του πολυγραφότατου Λουντέμη, μέσα από τις γλαφυρές περιγραφές και την αυθεντική γλώσσα του μας μιλά για τον Μέλιο, ένα αγόρι που παρά τις αντιξοότητες που συναντά στην πορεία του, κάνει τα πάντα για να πραγματοποιήσει το όνειρο του, να μάθει γράμματα, να πάει στο σχολείο, να μορφωθεί. . Η δίψα του παιδιού για μάθηση θα το φέρει αντιμέτωπο με την αδικία και το δίκιο, την καλοσύνη και την κακία, τη φιλία και την έχθρα, την αγάπη και το μίσος.
Οι μαθητές μας χάρισαν στους ηθοποιούς το πιο θερμό τους χειροκρότημα και επέστρεψαν στο σχολείο με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Στις μέρες μας έχουμε περισσότερο από ποτέ την ανάγκη να μετρήσουμε ξανά τ’ άστρα και ίσως αυτή τη φορά να τα βρούμε σωστά!!!