“Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940”

Η Επέτειος του ΟΧΙ!!! Η άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Έλληνα Πρωθυπουργό, Ιωάννη Μεταξά.
Συνέπεια της άρνησης αυτής… Η είσοδος της Χώρας στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού Πολέμου του 1940.

Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε να εορτάζεται στην Ελλάδα και την Κύπρο κάθε χρόνο ως επίσημη εθνική εορτή και αργία και γιορτάζεται με κάθε λαμπρότητα με μεγάλες στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις σε όλη τη χώρα καθώς και σε όλο τον κόσμο, όπου υπάρχει Ελληνισμός. Δημόσια και ιδιωτικά κτίρια υψώνουν την ελληνική σημαία. Στα σχολεία οι μαθητές τιμούν την άρνηση της υποταγής με κάθε είδους εκδηλώσεις.

Στο Σχολείο μας γιορτάστηκε, όπως κάθε χρόνο, με κάθε σοβαρότητα και βαθύτατο σεβασμό για αυτούς που θυσιάστηκαν. Στη φετινή γιορτή πήραν μέρος οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης υπό την καθοδήγηση των Δασκάλων τους, Οικονόμου Βιβή, Χριστίδου Ευδοκία και Βενιώτη Γεώργιο με ποιήματα, θεατρικά και τραγούδια.
Η γιορτή ξεκίνησε με την παράδοση της ελληνικής σημαίας από το Διευθυντή του Σχολείου κ. Γιουρούκη Ευστράτιο στη σημαιοφόρο της 1ης περιόδου, μαθήτρια της Στ΄ τάξης Στοϊμενίδου Ελευθερία. Δίπλα της βρίσκονταν όλοι οι παραστάτες της 1ης περιόδου.
Τους ευχαριστούμε θερμά για την όμορφη παρουσίασή τους και ευχόμαστε σε όλους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!