Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα, Πειραματικά και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μεταβούν στον παρακάτω υπερσύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες:

Επισημαίνεται ότι στον σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/gepo-menu-m/dieythynsi-thriskeftikisekpaidefsis-kai-diathriskeftikon-sxeseon/tmima-ekklisiastikis-ekpaidefsis-kai-thriskeftikis-agogis/ekklisiastikasxoleia/eisagogi-mathiton-mathitrion-sta-ekklisiastika-sxoleia έχουν αναρτηθεί ενδεικτικές ερωτήσεις και
απαντήσεις για την εξέταση του μαθήματος των Θρησκευτικών, καθώς και τα θέματα με τις
απαντήσεις τους, στα οποία εξετάστηκαν οι υποψήφιοι/ες για το έτος 2023.
Για περισσότερες πληροφορίες για τον σκοπό, τον χαρακτήρα, τα ωρολόγια προγράμματα μαθημάτων, τα
μαθήματα εκκλησιαστικής ειδίκευσης, τις σχολικές και διασχολικές δράσεις καλλιέργειας και προαγωγής των
σκοπών της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται
στα Εκκλησιαστικά Σχολεία της χώρας.

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Εθνική Εορτή 25ης Μαρτίου

Το σχολείο μας τίμησε την Εθνική Εορτή της 25ης Μαρτίου με τον καθιερωμένο εκκλησιασμό, την επιμνημόσυνη δέηση- κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο και την παρέλαση των μαθητών/ μαθητριών.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες που παρέλασαν άψογα υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κου Γκίκα Δήμου!

Θερμά συγχαρητήρια στη νηπιαγωγό μας κα Καραμανή Σοφία για την εκφώνηση του πανηγυρικού λόγου της ημέρας και στην τελετάρχη της εορταστικής εκδήλωσης, την εκπ/κό κα. Κυριακίδου Ελένη!

Παράταση εγγραφών

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

Επίδοση Βαθμολογίας Β΄ Τριμήνου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 στις 13:20 στον χώρο του σχολείου θα γίνει επίδοση βαθμολογίας για τους μαθητές/τριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης και προφορική ενημέρωση για την Α΄ και Β΄ τάξη.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΚΑΡΥΑΣ

Τσικνοπέμπτη στο Σχολείο!

Beige Aesthetic Pastel Collage Memories Moodboard Portrait Photo Collage

Την Πέμπτη 07 Μαρτίου 2024 (Τσικνοπέμπτη) ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων σε συνεργασία με το Σχολείο διοργάνωσε αποκριάτικη εκδήλωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου και του Νηπιαγωγείου. Όλοι συγκεντρώθηκαν στον αύλειο χώρο του Σχολείου όπου παρακολούθησαν τον «Γάμο του Κάβουρα» από την Δ΄ τάξη και την εκπ/κό κα. Κυριακίδου Ελένη, έπαιξαν παιχνίδια, «τύλιξαν» το γαϊτανάκι, χόρεψαν και γεύτηκαν τα εδέσματα και τους χυμούς που πρόσφερε απλόχερα ο Σύλλογος Γονέων.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων!

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης και στην εκπ/κό κα. Κυριακίδου Ελένη (που ανέλαβε και τη μουσική επιμέλεια της εκδήλωσης)!

Τηλεδιάσκεψη με την Ιταλία και το 4ο Νηπιαγωγείο Χρυσούπολης: Μαθήματα ελληνικών (Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας) & ανταλλαγή παραδοσιακών εθίμων της Αποκριάς

Green Happy Carnival Day Photo Collage 1

Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 (Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας) πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση της Α΄ και Γ΄ τάξης με τους μαθητές και τις μαθήτριες του ιταλικού σχολείου  ICS “V. Vivaldi” και του 4ου Νηπιαγωγείου Χρυσούπολης στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος eTwinning «eReading together ‼ Read to Think, Think to Choose». Οι μαθητές αφού προηγουμένως είχαν ανταλλάξει πληροφορίες για τοπικά έθιμα της Αποκριάς των δύο χωρών, είχαν κατασκευάσει παραδοσιακές μάσκες της άλλης χώρας. Εμείς φτιάξαμε παραδοσιακές ιταλικές μάσκες του Arlechino, της Colombina, του Pantalone και του Pulcinella και οι Ιταλοί έφτιαξαν τους Γενίτσαρους και τις Μπούλες της Νάουσας, αλλά και τους κουδουνοφόρους του Σοχού. Στην αρχή της τηλεδιάσκεψης ο εκπ/κός Φυσικής Αγωγής κος Γκίκας Δήμος έδειξε στους εταίρους μία αυθεντική, χειροποίητη μάσκα Γενίτσαρου και εξήγησε τον τρόπο κατασκευής της. Έπειτα η κα. Καψάλη Δέσποινα (Δ/νρτια) και η κα. Καρπούζη Ευαγγελία (εκπ/κός Αγγλικών) μίλησαν στους εταίρος για τη ελληνική γλώσσα και τους έδωσαν παραδείγματα ελληνικών λέξεων που υπάρχουν στο ιταλικό λεξιλόγιο. Η τηλεδιάσκεψη τελείωσε με μουσική και χορό.