Υγειονομικό πρωτόκολλο Δ.Σ. Μεταξάδων

Ιούν 20205

Κανόνες τήρησης αποστάσεων στο σχολείο για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ, καταρτίσαμε το παρακάτω υγειονομικό πρωτόκολλο στο σχολείο μας, ώστε να προστατέψουμε τους μαθητές μας, το εκπαιδευτικό προσωπικό αλλά και το οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών μας.

1.Προσέλευση στη σχολική μονάδα

• Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο μας έως τις 08:15 π.μ. Οι γονείς παραμένουν έξω από το σχολείο και δε συνοδεύουν τους μαθητές στο προαύλιο του σχολείου.
  • Η εξώπορτα του σχολείου παραμένει κλειδωμένη κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
  • Ενημέρωση των γονέων θα γίνεται τηλεφωνικά, ηλεκτρονικά και από την ιστοσελίδα.

2.Παραμονή στις αίθουσες

• Σε κάθε αίθουσα, όπως και στους διαδρόμους, υπάρχουν αντισηπτικά για χρήση από τους μαθητές, κατά την είσοδό τους στην τάξη.
  • Σε κάθε θρανίο κάθεται ένας μόνο μαθητής.
  • Τα θρανία είναι τοποθετημένα προς την ίδια κατεύθυνση έτσι ώστε να μειώνεται η έκθεση των μαθητών σε σταγονίδια από βήχα ή φτάρνισμα.
  • Τηρείται η απόσταση 1,5 μέτρου τουλάχιστον μεταξύ των θέσεων (θρανίων) των μαθητών.
  • Οι μαθητές δεν ανταλλάσσουν προσωπικά αντικείμενα (μολύβια, μαρκαδόρους, σβήστρες κ.τ.λ.)
  • Δε διανέμονται φωτοτυπημένες σχολικές εργασίες.
  • Αναστέλλεται η λειτουργία της βιβλιοθήκης.
  • Αναστέλλεται η λειτουργία του Ολοήμερου σχολείου.
  • Όποιος μαθητής ή εκπαιδευτικός επιθυμεί, μπορεί να φοράει προαιρετικά μάσκα.

3.Διαλείμματα

• Οι μαθητές βγαίνουν από την αίθουσα, σταδιακά, ανά τάξη κρατώντας τις απαραίτητες αποστάσεις.
  • Αναστέλλονται τα παιχνίδια με μπάλα (π.χ. μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ).
  • Ο αύλειος χώρος έχει οριοθετηθεί ώστε οι μαθητές κάθε τάξης να προαυλίζονται σε ορισμένο σημείο που τους έχει υποδειχτεί.
  • Δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου θα εφημερεύουν σε κάθε διάλειμμα.

4.Καθαριότητα χεριών

• Προτείνεται ο φυσικός αερισμός. Τα παράθυρα μένουν ανοιχτά στα διαλείμματα και κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
  • Η καθαρίστρια απολυμαίνει πόμολα/κουπαστές/τουαλέτες μετά τα διαλείμματα (στις 10:00 και στις 11:45) και μετά το πέρας των μαθημάτων.
  • Οι εκπαιδευτικοί υποδεικνύουν τακτικά στους μαθητές να πλένουν τα χέρια τους με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, όταν είναι εμφανώς λερωμένα και οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής και υγρών και μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα. Στη συνέχεια να στεγνώνουν τα χέρια τους με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και να πετούν στους κάδους απορριμμάτων.

5.Μετακινήσεις

• Αναστέλλονται οι εκδηλώσεις, οι εκπαιδευτικές εκδρομές και οι μετακινήσεις εκτός σχολείου.
  • Για τους μαθητές που μετακινούνται με το σχολικό λεωφορείο του ΚΤΕΛ, προβλέπεται ένας μαθητής ανά δύο θέσεις και προτείνεται η χρήση της μάσκας προαιρετικά.
  • Όσοι μαθητές μετακινούνται με ταξί, υποχρεωτικά χρησιμοποιούν μάσκες.

6.Αποχώρηση μαθητών από το σχολείο

• Οι μαθητές εξέρχονται σταδιακά από τις τάξεις, κρατώντας αποστάσεις.
  • Οι γονείς παραλαμβάνουν τους μαθητές από την κεντρική είσοδο του σχολείου.

7.Μαθητές που νοσούν

• Αν το παιδί εμφανίσει στο σπίτι συμπτώματα (πυρετό, βήχα, συνάχι, πονόλαιμο, κοιλόπονο κ.τ.λ.) προληπτικά παραμένει στο σπίτι και δεν προσέρχεται στο σχολείο, έως την πλήρη ανάρρωσή του.
  • Στην περίπτωση που κάποιος μαθητής εμφανίσει κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα στο σχολείο, θα απομονωθεί σε προκαθορισμένο χώρο και θα ειδοποιηθούν οι γονείς-κηδεμόνες για να τον παραλάβουν.

8.Απουσίες μαθητών

• Οι απουσίες μαθητών  που   ανήκουν οι ίδιοι ή άτομα του οικογενειακού τους περιβάλλοντος,  στις ευπαθείς ομάδες   δεν θα ληφθούν υπόψη στην φοίτησή τους ,με την προϋπόθεση ότι  οι γονείς θα υποβάλλουν στο σχολείο Υπεύθυνη δήλωση  ότι ο/η μαθητής/ τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, (όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 64) όπως κυρώθηκε με το άρθρο 3 του ν. 4682/2020 (Α΄ 76) και στην υπ’ αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/15.5.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών «Καθορισμός ομάδων αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19» (Β΄ 1856).

Είναι ατομική ευθύνη όλων μας  -εκπαιδευτικών ,μαθητών ,γονέων-κηδεμόνων –  η τήρηση των κανόνων  ασφαλείας που όρισε το σχολείο μας .

Είμαστε σίγουροι πώς ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες, διασφαλίζουμε την ομαλή επαναλειτουργία των σχολείων και μένουμε ασφαλείς.

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών του Σχολείου

από κάτω από: ΑΡΧΙΚΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υγειονομικό πρωτόκολλο Δ.Σ. Μεταξάδων

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Ιούνιος 2020