Καλώς ήρθατε

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα μας

Στην ιστοσελίδα  μας θα βρείτε πληροφορίες για το σχολείο και το χωριό μας, χρήσιμο υλικό για τους μαθητές με πολλές ασκήσεις ανά τάξη και όλες τις δραστηριότητες που γίνονται στο σχολείο μας.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025

1 Με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε σήμερα, Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου, η σχολική χρονιά  2024-2025 για μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικούς. Ο π.Δημήτριος ευλόγησε τους παρευρισκόμενους κι ευχήθηκε στα παιδιά, για τη νέα σχολική χρονιά. Ο διευθυντής μας, υποδέχθηκε  τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριες, όσο και τους εκπαιδευτικούς, που εντάχθηκαν στο εκπαιδευτικό δυναμικό της μονάδας και καλωσόρισε ιδιαιτέρως τους μικρούς μαθητές/τριες της Α΄τάξης. Ο σύλλογος διδασκόντων, έδωσε με τη σειρά του τις δικές του ευχές, ενώ παράλληλα διαβιβάστηκαν, οι επιστολές  του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Πιερρακάκη Κ. και του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Χαλκιδικής κ. Κόμπου Κ., με αφορμή την έναρξη της νέας χρονιάς.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (2023-2024)

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

Η ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ ΜΑΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ

ΠΕΜΠΤΗ 13 -6-2024 ΩΡΑ 20:00-22:00

55

Μια ξεχωριστή ημέρα για όλους! Τα παιδιά της έκτης τάξης αποχαιρέτησαν το Δημοτικό Σχολείο, με ένα θεατρικό έργο, με τραγούδια, χορούς και βεγγαλικά!!! Στη γιορτή αποφοίτησης, τιμήθηκαν για την προσφορά τους στο Δημοτικό Σχολείο Μεταγγιτσίου, οι συνταξιούχοι δάσκαλοι του χωριού: ο Κος Κατσίκας Γεώργιος, η Κα Κυπαρισσά Στέλλα, η Κα Γιώβου Μαρία και ο Κος Μυλωνάς Ιωακείμ.

Μας τίμησαν με την παρουσία μας, και τους ευχαριστούμε θερμά, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Κος Ζησόπουλος Κώστας, ο αντιδήμαρχος καθαριότητας του Δήμου Σιθωνίας Κος  Ζαφείρης Δημήτρης, η Δημοτική Σύμβουλος Κα Ξάνθου Μαρία, ο πατέρας Δημήτριος και πλήθος κόσμου!

Πολλά συγχαρητήρια στη δασκάλα της τάξης Κα Αγραφιώτη Ραφαέλα, που είχε την επιμέλεια της γιορτής!

Καλή πρόοδο στα παιδιά της έκτης τάξης και καλή δύναμη για τη συνέχεια της ζωής τους!

1α 2α 3ρ 6 1 7 1 8 2 9 12ρ 55 1 100

ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΗΣ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΑΠΌ ΤΙΣ Α’-Β’-Γ’-Δ’ ΤΑΞΕΙΣ

Την Τετάρτη 12 Ιουνίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Κοινότητας οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’-Β’-Γ’-Δ’ τάξεων, παρουσίασαν -και μάγεψαν τους γονείς τους- τις θεατρικές, μουσικές και χορευτικές ικανότητές τους, στα πλαίσια των εκδηλώσεων της λήξης του σχολικού έτους. Συγχαρητήρια στις δασκάλες τους, την κα Κουτσουρίδου Ζωή της Α΄τάξης, την κα Στοϊκούδη Μαρία της Β΄τάξης και την κα Τραϊανού Κωνσταντίνα των Γ’-Δ’ τάξεων, που είχαν την επιμέλεια των εκδηλώσεων.

6Ααα 21Ααα 31Ααα 34αα 35αα 41Ααα

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Στη συνέχεια των εκδηλώσεων της ίδιας ημέρας, ακολούθησαν αθλητικά παιχνίδια που πρόσφεραν γέλιο και χαρά στα παιδιά και στους γονείς τους που παρακολουθούσαν στην αυλή του σχολείου μας. Συγχαρητήρια στην κα Χατζή Αργυρή, την γυμνάστρια του σχολείου μας, που είχε το σχεδιασμό και την υλοποίηση των δράσεων.

1 1 2 1 3 1 4 1 5 1 6 1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Β’ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Β’ ΤΑΞΗΣ

1η ΕΚΘΕΣΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΒΙΒΛΙΩΝ!

1

Με ιδιαίτερη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η 1η έκθεση δανεισμού βιβλίων για το καλοκαίρι του 2024! Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των γονέων που δανείστηκαν 154 βιβλία για τα παιδιά τους, τα οποία θα τα επιστρέψουν τον Σεπτέμβριο!