Αρχική » ΝΕΑ » ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Το περιεχόμενο του δέματός μας
Η Αργεντινή στην υδρόγειο σφαίρα
Αλληλογραφία
Καλά Χριστούγεννα!!!

Ένα δέμα από την μακρινή Αργεντινή έφτασε στο σχολείο μας πριν λίγο καιρό.

Μαθητές και μαθήτριες του Ελληνικού Σχολείου στο Μπουένος Άιρες, μαζί με τη δασκάλα τους Ελευθερία Γκολέτσα αποφάσισαν να συμμετέχουν στην εκστρατεία για το Καστελλόριζο και έστειλαν τα γράμματα τους μαζί με ζωγραφιές,  φωτογραφίες από το σχολείο τους και υλικό από την εκδήλωση που είχαν πραγματοποιήσει προς τιμήν του Μίκη Θεοδωράκη.

Με μεγάλη χαρά και πολύ ενθουσιασμό οι μικροί/ές μαθητές/τριες του σχολείου μας δέχτηκαν να κρατήσουν την επικοινωνία με το Ελληνικό Σχολείο Αργεντινής και να συνεχίσουν την αλληλογραφία. Γράμματα, κάρτες με την κυρά της Ρω,  φωτογραφίες από το νησί και το σχολείο μας, χριστουγεννιάτικες κάρτες, τη βιογραφία του Αχιλλέα Διαμαντάρα καθώς και ποιήματα που έγραψε ο Νίκος Λυγερός έπειτα την επίσκεψή του στο σχολείο μας, ήταν το περιεχόμενο του δέματος που θα ταξιδέψει από το Καστελλόριζο στην Αργεντινή.

Μαζί με το δέμα στέλνουμε την αγάπη μας και τις ευχές μας δίνοντας την υπόσχεση της συνέχειας της επικοινωνίας μας.