Επισκέψεις & Εκδηλώσεις / Visits and events

Μάνα μου γλυκιά γλυκιά μας Παναγιά (βίντεο εκδήλωσης) / Videos of school event

"Μάνα μου γλυκιά γλυκιά μας Παναγιά"   Ευχαριστούμε όλους εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας ή μας βοηθήσατε με τον οποιοδήποτε τρόπο / event

“Μάνα μου γλυκιά γλυκιά μας Παναγιά” Ευχαριστούμε όλους εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας ή μας βοηθήσατε με τον οποιοδήποτε τρόπο / event

Αγαπητές φίλες και φίλοι, (ειδικά εσείς που ζείτε στο εξωτερικό και ζητήσατε να αναρτήσουμε τα βίντεο της εκδήλωσης),

Προσπαθήσαμε να καταγράψουμε την εκδήλωσή μας με δικά μας μέσα και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η λήψη είναι ερασιτεχνική και δυστυχώς έγινε από σημείο που καθόταν μικροί μαθητές (νηπιαγωγείου και Α δημοτικού). Αυτό σημαίνει ότι παρεμβάλλονται φωνές παιδιών που ίσως να ενοχλήσουν κάποιους κατά την ακρόαση. Εμείς έχουμε την άποψη ότι τα παιδιά είναι μέρος του σχολικού περιβάλλοντος, ζούμε κι εργαζόμαστε γι αυτά και αξίζει τον κόπο να ακούμε τις δικές τους νότες. Δεν έγινε λοιπόν προσπάθεια να διαμορφωθεί ο ήχος που καταγράφηκε.

Απολαύστε τις στιγμές που ζήσαμε κάνοντας κλικ στις παρακάτω εικόνες…!

Πρόβες

Έναρξη (Α Ενότητα) – Καλωσόρισμα – Η μάνα στην ελληνική και ξένη λογοτεχνία από μαθήτριες και μαθητές

(Β Ενοτητα) Βυζαντινοί ύμνοι (Απολυτίκιο Αγίου Γρηγορίου, Την ωραιότητα της παρθενίας Σου, Θεοτόκε Παρθένε, Αγνή Παρθένε Δέσποινα)

(Γ  Ενότητα) Μέρος πρώτο- Νανούρισμα – μεγάλωμα – έρωτας (Νάνι νάνι, Δεν μπορώ μανούλα μ’,  Σου ΄πα μανά μ’)

(Μέρος Δεύτερο) Γάμος 1 ( Μανούλα το χεράκι σου)

( Μέρος Δεύτερο) Γάμος 2 (Αρχοντογιός παντρεύεται)

(Μέρος Τρίτο) Ξενιτιά 1 (Τζιβαέρι)

Γεράματα (Η μάνα εν κρύο νερό)

Τελικός Αποχωρισμός – (Θρήνος) – Τραγούδια για την Παναγία  Δώδεκα Ευζωνάκια)

Τραγούδια για την Παναγία (Έχε γεια Παναγιά)

Χορευτικό  – Εισαγωγή

Χορευτικό  2

Χορευτικό  3

Χορευτικό  4

Χορευτικό  5

Χορευτικό 6

Χορευτικό 7 (Λήξη)

Ένας ιερέας στην τάξη μας

Μεγάλη μέρα σήμερα για τη Δ τάξη του σχολείου μας όπου μας επισκέφθηκε ο πατήρ Κων/νος Στελλάτος, εφημέριος του Ι. Ν. Αγ. Γρηγορίου Λουσικών.

Μαζί  του συζητήσαμε για θέματα του μαθήματος Θρησκευτικών και ενισχύσαμε το έργο της εκκλησίας με παιχνίδια και ρούχα ώστε θα δοθούν σε παιδιά της περιοχής μας που έχουν ανάγκη.

Οι μαθήτριες και μαθητές της Δ Τάξης τον ευχαριστούμε για την επίσκεψή του και του αφιερώνουμε τις παρακάτω ζωγραφιές…