Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου (Γ΄μέρος)

Στο τρίτο μέρος του προγράμματος “Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου¨ οι μαθητές της Γ΄Δημοτικού του σχολείου μας ασχολήθηκαν περισσότερο με εικαστικές δραστηριότητες.

Στα πλαίσια της διαθεματικότητας και της σύνδεσης των διδακτικών αντικειμένων, οι μαθητές μίλησαν στο μάθημα της Ιστορίας για τα αγγεία και τα χρώματα που χρησιμοποιούσαν για να το διακοσμήσουν. Έτσι διακόσμησαν και κείνοι το δικό τους με μαύρο και κόκκινο χρώμα.

DSCN1804       DSCN1802        DSCN1803      DSCN1806

Η δεύτερη δραστηριότητα αφορούσε τον μυθικό ήρωα Τάλω. Ο Τάλως ήταν μυθικός φύλακας της Κρήτης. Ήταν γιγάντιος, ανθρωπόμορφος και με σώμα από χαλκό. Σχετικά με την προέλευσή του, υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές. Η πιο γνωστή, από τον Απολλόδωρο, λέει πως τον κατασκεύασε ο θεός Ήφαιστος και τον χάρισε στο βασιλιά Μίνωα για να φυλάει την Κρήτη.

Οι μαθητές τον αναπάραστησαν με τη χρήση αλουμινόχαρτου.

DSCN1807      DSCN1808      DSCN1809      DSCN1810

Τέλος οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με μια όχι και τόσο συνηθισμένη τεχνική ζωγραφικής, τη ζωγραφική στο γυαλί, η οποία απαιτεί συγκεκριμένα χρώματα και προσοχή στη λεπτομέρεια…Κι όμως όπως μπορείτε να δείτε τα πήγαν εξαιρετικά!!!

DSCN1817                        DSCN1816

Έρχονται καινούρια post με ωραία νέα από το Δημοτικό σχολείο Λειψών!!!Μείνετε συντονισμένοι!! 🙂