Οι 12 θεοί του Ολύμπου (Μέρος Β΄)

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Γ΄Δημοτικού “Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου” συνεχίζεται με πολύ ενδιαφέρουσες και πρωτότυπες δραστηριότητες για τους μικρούς μας μαθητές! Είστε περίεργοι να τις διαβάσετε; Για δείτε εδώ…

Γλωσσικές δραστηριότητες.

Βασικό στοιχείο των project που πραγματοποιούνται στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης είναι η διαθεματικότητα. Η σύνδεσή τους δηλαδή με όλα τα διδακτικά αντικείμενα μιας τάξης. Τα παιδιά κατάφεραν με τις γλωσσικές δραστηριότητες να συνδέσουν την ύλη της Γλώσσας τους με τους δώδεκα θεούς και να κάνουν επαναλήψεις στα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα που έχουν διδαχθεί ως τώρα. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές:

• Διάβασαν το παραμύθι “Ο θεός Διόνυσος” και το επεξεργάστηκαν αναζητώντας σε αυτό τα ουσιαστικά, τα επίθετα και τα ρήματα.
  • Έλυσαν σταυρόλεξα και ακροστοιχίδες σχετικά με τους Θεούς.
  • Αναζήτησαν και βρήκαν αινίγματα, τραγούδια, γραμματόσημα και χαρτονομίσματα που απεικονίζονται θεοί και τα συζήτησαν.
  • Βρήκαν επίθετα που χαρακτηρίζουν τον κάθε θεό και τα έκλιναν.

DSCN1686 DSCN1688

Θεατρικό παιχνίδι.

Οι μαθητές έγιναν μικροί δημοσιογράφοι και πήραν μια συνέντευξη από κάθε θεό και κατέγραψαν το διάλογο.

• Τι θα τον ρωτούσαν;
  • Τι θα τους απαντούσε εκείνος;

Την Τσικνοπέμπτη οι μαθητές μεταμφιέστηκαν με αυτοσχέδιες στολές στους Θεούς της αρεσκείας τους, έφτιαξαν ο καθένας το χαρακτηριστικό του σύμβολο και περιφέρθηκαν στις τάξεις, παρουσιάζοντας τους εαυτούς τους στους υπόλοιπους μαθητές!

Πόσο ευχάριστη έκπληξη να σου χτυπάν την πόρτα οι DSCN174612 θεοί του Ολύμπου!!

DSCN1740

Στη συνέχεια βγήκαν στην αυλή και έπαιξαν παιχνίδια, που έπαιζαν τα παιδιά στην αρχαιότητα (Αγαλματάκια, κουτσοκαλόγερο και τυφλόμυγα).

DSCN1745 DSCN1742

Εικαστικά.

Οι μαθητές χρωμάτισαν το δωδεκάθεο.

DSCN1736 DSCN1737 DSCN1738 DSCN1776

Ζωγράφισαν τα επαγγέλματα που θα έκανε ο κάθε θεός αν ζούσε σήμερα.

DSCN1768 DSCN1771 DSCN1752 DSCN1751 DSCN1773

Πήραν τις πλαστελίνες τους και έφτιξαν σε κόντρα πλακέ την κατοικία των θεών, τον Όλυμπο!!

DSCN1710

Outdoor education. (Εκτός της σχολικής τάξης)

Με συνδετικό κρίκο το μύθο της θεάς Αθηνάς και την ελιά οι μαθητές πραγματοποίησαν δύο διδασκαλίες εκτός της σχολικής τάξης. Μία στο ελαιοτριβείο και μία στον ελαιώνα, όπου πραγματοποιήθηκαν ασκήσεις σχετικά με τα μαθηματικά και τη μελέτη περιβάλλοντος. (Και για τις δύο επισκέψεις μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες στα σχετικά άρθρα στο ιστολόγιό μας).

DSCN1755                           DSCN1759

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τη δασκάλα τους!! 🙂