Τουρνουά ποδοσφαίρου!

Στα πλαίσια του μαθήματος της γυμναστικής στο σχολείο μας, ο υπέροχος δάσκαλος γυμναστικής μας κ. Χαράλαμπος Γαβριηλίδης, διοργάνωσε σήμερα Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014, αθλητική ημέρα με τουρνουά ποδοσφαίρου.

Τι σημαίνει αυτό;

Μετά από συζήτηση στο σύλλογο διδασκόντων, αποφασίστηκε να οριστούν κάποιες  ώρες, συγκεκριμένων ημερών, κατά τις οποίες το σχολείο θα πραγματοποιεί ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες. Στόχο έχουν:

• Nα δημιουργήσουν κλίμα ομαδικότητας και συνεργασίας μεταξύ των παιδιών που ανήκουν σε διαφορετικές ηλικιακές ομάδες.
  • Να αναπτύξουν το αίσθημα της ευγενούς άμιλλας στους εμπλεκόμενους.
  • Να μάθουν οι μαθητές να παρακολουθούν και να συμμετέχουν με σειρά σε ομαδικά παιχνίδια.
  • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την έννοια της νίκης και της ήττας.
  • Να αθληθούν και να γνωρίσουν τα παιδιά τα ομαδικά αθλήματα.
  • Να κοινωνικοποιησούν και να μάθουν στα παιδιά να εφαρμόζουν κανόνες.
  • Να ψυχαγωγησούν.
  • Να ενισχύσουν την αγάπη των μαθητών για τον αθλητισμό
  • Να ενισχύσουν την αγάπη των μαθητών για το σχολείο.

Το τουρνουά ποδοσαφαίρου πραγματοποιείται για 2η φορά την φετινή χρονιά κι έπεται συνέχεια…

Η κόκκινη ομάδα σε δράση!
Οι μικροί μαθητές ακούν τις τελευταίες οδηγίες του κ. Λάμπη!
Ο κ.Λάμπης χωρίζει τις ομάδες!