ΧΜ…ΠΩς ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ;

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΜ…ΠΩς ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ;

« ξεκινάω από τον Τόπο μου »

καθαρίζω τον τόπο μου page 0001 καθαρίζω τον τόπο μου page 0002

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο « ξεκινάω από τον Τόπο μου »

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ

Οι εγγραφές αρχίζουν την 1η Μαρτίου 2024 και λήγουν την 20η Μαρτίου 2024.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή είναι:

• Αίτηση (τη χορηγεί το σχολείο).
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας του Κράτους περί εγγραφής αυτού στα Μητρώα ή Δημοτολόγια (Θα ζητηθούν από το σχολείο).
  • Το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, από την επίδειξη του οποίου ελέγχεται, αν ο μαθητής έκανε τα απαιτούμενα εμβόλια.
  • Συμπληρωμένο το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (το χορηγεί το σχολείο).
  • Υπεύθυνη Δήλωση (για το ολοήμερο σχολείο, τη χορηγεί το σχολείο)
  • Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο ( το χορηγεί το Νηπιαγωγείο του παιδιού)
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ

ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Oι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου μας, με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, έκαναν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κοινοτική Βιβλιοθήκη, όπου τους υποδέχτηκαν οι υπεύθυνοι λειτουργίας της βιβλιοθήκης.

Ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της, ξεναγήθηκαν στο χώρο και έδωσαν υπόσχεση για ακόμη μία επίσκεψη την ΑΝΟΙΞΗ!!!

Ήταν μία ενδιαφέρουσα και ευχάριστη εμπειρία!

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους λειτουργίας της βιβλιοθήκης.

ΔΗΜ. ΣΧ. ΛΕΧΟΒΟΥ

πατήστε εδώ ↓

ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΑΣ

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΕΧΟΒΟΥ

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΕΧΟΒΟΥ.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΑΣ

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ 2024 (Δημοτικό Σχολείο & Νηπιαγωγείο Λεχόβου)

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ 2024 (Δημοτικό Σχολείο & Νηπιαγωγείο Λεχόβου)

Κάτι όμορφο ξεκίνησε στο Δημοτικό Σχολείο Λεχόβου!

Μια δράση με τίτλο ”Πινελιές τοπικής ιστορίας στο κάδρο της σχολικής ζωής”

Οι μαθητές της Β’ τάξης με οδηγό τη δασκάλα τους και συνεπιβάτες την Ε’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Αρμενοχωρίου και ΣΤ’ τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου θα ταξιδέψουν σε μονοπάτια τοπικής ιστορίας του τόπου τους και όχι μόνο!

Η πρώτη στάση ήταν στη διαδικτυακή ηλεκτρονική αίθουσα του 3ου Δημοτικού Σχολείου, εμείς… περιμένουμε την επόμενη ”στάση”!!!

image0 image1
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ”Πινελιές τοπικής ιστορίας στο κάδρο της σχολικής ζωής” από τους μαθητές της Β’ τάξης

Μ μεγάλη επιτυχία παρακολούθησε το σχολείο μας την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης  “Ο Πέτρος και ο Λύκος” του Sergei Prokofiev και τη live streaming μετάδοση αυτού. Το παρόν μουσικό παραμύθι αποτελεί ίσως το δημοφιλέστερο έργο της κλασικής μουσικής εργογραφίας και γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Sergei Prokofiev. Σκοπός του είναι να διδάξει αφενός τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας αλλά και να τα εξοικειώσει με αυτά αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο. Καθώς οι χαρακτήρες του παραμυθιού αλληλεπιδρούν, συνδυάζονται αντίστοιχα και τα όργανα της ορχήστρας μέσα από την αριστοτεχνική γραφή του Prokofiev.

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν αρχικά την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μουσικές δράσεις με σκοπό την εξοικείωσή τους με το υλικό προς θέαση υπό της καθοδήγηση της μουσικού μας κ. Λιασοπούλου Πανδώρας και έπειτα να παρακολουθήσουν σε ζωντανή μετάδοση το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
FB IMG 1705701991967

Μουσικό παραμύθι του Σεργκέι Προκόφιεφ.
Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.
Διεύθυνση ορχήστρας: Μιχάλης Οικονόμου.
Αφήγηση: Ανθή Σαββάκη.
Εικονογράφηση/εικαστική επιμέλεια: Μανώλης Φραγγίδης.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης “Ο Πέτρος και ο Λύκος” του Sergei Prokofiev

link εκπαιδευτικών

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο link εκπαιδευτικών