25η Μαρτίου 2017

Συγγραφέας: 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 28-03-2017

cropped-20170216_113123.jpg

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε και Στ τάξης παρουσίασαν τα γεγονότα της επανάστασης μέσα από αφηγήσεις, θεατρικά σκετς, ποιήματα και παραδοσιακούς χορούς. Την γιορτή άνοιξαν οι λιλιπούτειοι μαθητές του Νηπιαγωγείου οι οποίοι έδωσαν τη δικά τους νότα στη γιορτή.

IMG_1404

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας, στον κ. Σβέρκα Θεόδωρο, δάσκαλο της Ε τάξης, στον κ. Τσαρούχη Χρήστο, δάσκαλο της Στ τάξης και στην κ. Κολτσίδα Σπυριδούλα, γυμνάστρια του σχολείου μας, για την επιμέλεια και το στήσιμο της γιορτής.

Το Σάββατο 25 Μαρτίου 2017, το σχολείο έλαβε μέρος στις εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο. Δάσκαλοι και μαθητές παρακολούθησαν την δοξολογία στον Ι. Ν. Πέτρου και Παύλου και μετείχαν στην επιμνημόσυνη δέηση που τελε΄στηκε αμέσως μετά στο μνημείο των πεσόντων με κατάθεση στεφάνου. Τον Πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η νηπιαγωγός κ. Καγιάφα Αναστασία.