klhbklhbk;bkjbkvkh

Κυκλαδικός Πολιτισμός: Ειδώλια

Τελειώνοντας την ενότητα με τον Κυκλαδικό Πολιτισμό, οι μαθητές του Γ1 δημιούργησαν τα δικά τους ειδώλια με πηλό. Πήραν ιδέες από όλα όσα είχαν δει και ακούσει. Στο τέλος φτιάξαμε ένα μικρό βίντεο με όλες τις δημιουργίες μας.

Κυκλαδικός Πολιτισμός: Ειδώλια

Μια μικρή δόση «Δημιουργικής Γραφή»

Την περασμένη Τετάρτη 18/5 το σχολείο μας διοργάνωσε μια διαδικτυακή επιμόρφωση/ ενημέρωση με θέμα τη «Δημιουργική Γραφή». Είχαμε την τιμή, η ξεχωριστή νηπιαγωγός και συγγραφέας Κωνσταντίνα Αρμενιάκου, να μας δώσει τα φώτα της με πολλή χαρά και μεράκι. Εύχρηστες ιδέες για εφαρμογή στην τάξη, εντός και εκτός ωρολογίου προγράμματος, ποικίλες μέθοδοι, διασκεδαστικό εποπτικό υλικό αλλά και πολλή έμπνευση ήταν η τελική συγκομιδή μας. Κωνσταντίνα, σε ευχαριστούμε για όλα! arme arme2 arme3 arme4 για Δ.Γ. arme5 arme6

Οι ήρωες του Γ1: Μάιος 2022

τεύχος 4ο Μαΐου

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Όσοι μαθητές/μαθήτριες δικαιούνται μεταφορά ( κατοικούν σε απόσταση μεγαλύτερη των 1200μ. από το σχολείο) και επιθυμούν να μεταφέρονται με σχολικό λεωφορείο, παρακαλούμε τους γονείς/κηδεμόνες να καταθέσουν στο Σχολείο, ηλεκτρονικά ή μέσω των τέκνων τους, τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση που επισυνάπτεται.
Εάν στο σχολείο φοιτούν μαθητές/τριες αδέλφια και μεταφέρονται όλα με το σχολικό λεωφορείο θα γίνουν τόσες υπεύθυνες δηλώσεις όσες ο αριθμός των μαθητών/τριών.
Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Σχολείο (τηλέφωνο: 2661056298).

Η Δ/ντρια του Σχολείου

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ_2022-2023

Εγγραφή μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχ. έτος 2022-2023

Για το σχολικό έτος 2022-2023, η λειτουργία του ολοήμερου προγράμματος διαμορφώνεται ως εξής:

•  Η λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος θα ξεκινά στις 13:20 μ.μ. και θα ολοκληρώνεται στις 16:00 μ.μ..
  • Οι μαθητές που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα μπορούν να αποχωρούν στις 15:00 μ.μ. ή στις 16:00 μ.μ.
  • Η δηλωθείσα ώρα ενδιάμεσης αποχώρησης των μαθητών (δηλαδή στις 15:00) παραμένει ίδια μέχρι τη λήξη του έτους.
  • Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους χωρίς προϋποθέσεις.
  • Οι αιτήσεις εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα υποβάλλονται στο Σχολείο μέχρι την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022.
    Μετά την ημερομηνία αυτή η αίτηση εγγραφής πρέπει να εγκριθεί από το Διευθυντή της Α/θμιας Εκπ/σης Κέρκυρας.
  • Η αίτηση-δήλωση γονέα για την εγγραφή στο ολοήμερο επισυνάπτεται. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση παρακαλούμε να απευθυνθείτε στο Σχολείο στο τηλέφωνο 2661056298
    καθημερινά από 08.00΄-14.00΄.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛ

Οι ήρωες του Γ1: Απρίλιος 2022

τεύχος 3ο

Πασχαλινό bazaar 2022

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 με πολύ μεράκι έφτιαξαν πασχαλινές λαμπάδες και διακοσμητικά αντικείμενα. Η έκπληξη και η χαρά έγινε ακόμη μεγαλύτερη, όταν μέσα σε δύο μέρες πουλήθηκαν όλα μαζί με τα νέα τεύχη του περιοδικού μας ! Έτσι, συγκεντρώθηκε ένα σημαντικό ποσό, μεγάλο μέρος του οποίου θα πάει για φιλανθρωπικό σκοπό.

Καλή Ανάσταση, καλό Πάσχα!bazaar B bazaar f bazaar g

«Το μαγικό δάσος» στην τάξη μας

Λίγo πριν την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου μάς επισκέφτηκε η συγγραφέας Αναστασία Ιωακειμίδου και μας ταξιδέψει στον κόσμο του βιβλίου της. Με «Το μαγικό δάσος» κάναμε έναν όμορφο περίπατο μέσα στη φύση και μάθαμε για τα χαϊκού, γιαπωνέζικα ποιήματα με 17 στίχους. Στη συνέχεια γράψαμε τα δικά μας ποιηματάκια και κατασκευάσαμε οριγκάμι λουλούδια με τη βοήθεια μιας μαθήτριάς μας. Ευχαριστούμε πολύ για την ιδιαίτερα ελκυστική περιήγηση στα μονοπάτια του δάσους, κ. Αναστασία! Arigatomagical forest flower

Οι ήρωες του Γ1: Μάρτιος 2022_ Β΄ τεύχος