Ελάτε μαζί μας στην επιμόρφωση …Β1

Η αξιοποίηση του εκπαιδευτικού βίντεου

Επιμορφωση Β1

ΟΛΤΕΕ-094_-Αξιοποίηση-του-θεσμού-των-ΠΕΚ-στην-επιμόρφωση-των-εκπαιδευτικών-τεχνικής-εκπαίδευσης1-470x260

Το έργο αφορά στη συνέχιση και την μετεξέλιξη της ολοκληρωμένης επιμόρφωσης για την αξιοποίηση και εφαρμογή των Τ.Π.Ε. στη διδακτική πράξη, η οποία είναι ευρύτερα γνωστή ως «Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.» και υλοποιήθηκε τα προηγούμενα χρόνια1 για ένα μέρος των Ελλήνων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», ΕΣΠΑ (2014-2020) με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου, με τίτλο Πράξης «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των Ψηφιακών Τεχνολογιών στην Διδακτική Πράξη (Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.)» και τελικό δικαιούχο το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων – «Διόφαντος» (Ι.Τ.Υ.Ε. – «Διόφαντος»), http://www.cti.gr.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

Ο παππούς θυμάται, η εγγονή καταγράφει

Διαβάστε τι έγραψε μια μαθήτρια της Β’ τάξης του σχολείου μας για το 2ο μεγάλο πόλεμο.

Πατήστε εδώ

Να πώς φανταστήκαμε την πολιτεία με τα … βιβλία

Για την κάθε ομάδα εργασίας η πολιτεία με τα βιβλία ήταν μια διαφορετική ιστορία …

Θέλετε να μάθετε πώς τη φανταστήκαμε, πάτε στον wikispaces χώρο μας και διαβάστε με προσοχή!

Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Το σχολείο μας είναι από τα ομορφότερα της περιοχής Καρδίτσας. Βρίσκεται στις παρυφές της πόλης της Καρδίτσας στο δημοτικό διαμέρισμα της Καρδιτσομαγούλας. Είναι καινούργιο γιατί παραδόθηκε στους μαθητές μόλις το 2007. Διαθέτει πολλούς χώρους που κάνουν τη ζωή μας στο σχολείο πιο όμορφη και πιο καλή!

Αίθουσα εκδηλώσεων

Αίθουσα Φυσικών Επιστημών

Αίθουσα Πληροφορικής

Αίθουσα Μουσικής

Και το σημαντικότερο απ’ όλες τις αίοθυσας είναι η αίθουσα της Παιδικής Βιβλιοθήκης που φιλοξενεί το σχολείο μας από φέτος. Εκεί πηγαίνουμε μόνοι μας ή με τους δασκάλους μας και διαβάζουμε λογοτεχικά βιβλία.

Το σχολείο μας δεν το αλλάζουμε με κανένα άλλο σχολείο στον κόσμο!

Λίγα λόγια για το χωριό μας

ΤΟ   ΧΩΡΙΟ  ΜΑΣ  Η  ΚΑΡΔΙΤΣΟΜΑΓΟΥΛΑ Η   Καρδιτσομαγούλα   είναι   το  μεγαλύτερο  δημοτικό   διαμέρισμα  του  Νομού   Καρδίτσας. Ανήκει  στο  Δήμο Καρδίτσας. Βρίσκεται  στη  Βόρεια  πλευρά  της  Πόλης  και  σε  απόσταση  μόλις  2,5  χιλιομέτρων   από  αυτή, δίπλα  στον  περιφερειακό  δρόμο  Καρδίτσα- Τρίκαλα. Ο  πληθυσμός  της  είναι  2.500  κάτοικοι(σύμφωνα με  την  υπογραφή  2001). Οι  κάτοικοι  του  χωριού  μας  καλλιεργούν  σιτάρια, βαμβάκια  και  καλαμπόκι. Ακόμα  υπάρχουν  και  αρκετοί  που  δουλεύουν  ως υπάλληλοι     είτε στο δημόσιο είτε σε επιχειρήσεις..

«Οι μαθητές της τάξης μου»

6/ΘΕΣΙΟ  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΚΑΡ ΔΙΤΣΟΜΑΓΟΥΛΑΣ

Το  σχολείο  μας  έχει 6 τάξης , μέσα  στης  6 τάξης  είναι  και  η   δικιά   μας .Η  Ε’ τάξη.

Τα ονόματα  τον  παιδιών  της  τάξη  μας  είναι  τα  εξής:

1. 1.       Χρύσα  Δανιήλ!
  2. 2.       Ξένια  Δανιήλ!
  3. 3.       Αθανασία  Μπαμπλέκη!
  4. 4.       Κων/να  Χονδροπούλου!
  5. 5.       Αλεξάνδρα  Χαντζή !
  6. 6.       Ματίνα  Καρέτσου!
  7. 7.       Χρυσή   Γιαβάζη!
  8. 8.       Ελένη   Παπαγιάννη!
  9. 9.       Πελαγία   Τσιοπούλου!
  10. 10.   Μαρία  Κοτσοπούλου!
  11. 11.   Παναγιώτα  Σουτόγλου!
  12. 12.   Κώστας  Φούκα!
  13. 13.   Ηλίας   Καραγιάννης!
  14. 14.   Παναγιώτης  Σβερώνης!
  15. 15.   Παναγιώτης   Χουλιάρας!
  16. 16.   Παναγιώτης   Αντωνόπουλος!
  17. 17.   Θωμάς  Σιακάρας!
  18. 18.   Τέλης   Παπαδημητρίου!
  19. 19.   Ευριπίδης   Αρβανιτάκος!

Ο    δάσκαλος!

Αγαθοκλής    Παπαστάθης!