ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΗΠΟΥ

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΜΠΟΥ ΠΑΤΜΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 29-05-2024

Σήμερα η Γ΄και Δ΄ τάξη ένιωσε τη χαρά και την ευχαρίστηση να απολαύσει τα πρώτα προϊόντα του σχολικού κήπου που δημιούργησε! Μετά από τη συνεχή και καθημερινή φροντίδα των μαθητών/τριών της Γ΄και Δ΄ τάξης, ο σχολικός μας κήπος απέδωσε τους πρώτους καρπούς ! Γλυκά κολοκυθάκια και αγγουράκια! Με μεγάλη χαρά οι μαθητές/τριες της Γ΄και Δ΄ τάξης προσέφεραν στην Προϊσταμένη τα προϊόντα τους, η οποία τους επιβράβευσε για την όμορφη προσπάθεια τους! Στη συνέχεια μοίρασαν τα δροσιστικά λαχανικά και στις άλλες τάξεις! Μπράβο στα παιδιά μας και στην υπέροχη προσπάθεια τους! Αναμένουμε με ανυπομονησία και τους υπόλοιπους καρπούς των άλλων λαχανικών του σχολικού μας κήπου!

ΟΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΜΠΟΥ ΠΑΤΜΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 25-05-2024

Προάγουμε τον αθλητισμό και την αισθητική αγωγή έξω από τον προαύλιο χώρο του σχολείου! Δίπλα στη θάλασσα και στην ομορφιά της φύσης!

ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΩ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΦΙΛΟΤΕΧΝΩΝΤΑΣ “ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ”

0

Το σχολείο μας παρουσιάζει ένα δείγμα των έργων της Ε΄και ΣΤ΄τάξης  σχετικά με τη συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό της παιδικής πινακοθήκης με τίτλο “αναδεικνύω την πολιτισμική μου κληρονομιά φιλοτεχνώντας”.  Ελπίζουμε, όπως το σχολείο μας πήρε δύο βραβεία στο διαγωνισμό της παιδικής πινακοθήκης με τίτλο “Σαν αλκυόνη στα χρώματα του Αιγαίου”  και φέτος να κερδίσουμε!

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΓΑΙΟΥ

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΜΠΟΥ ΠΑΤΜΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 22-05-2024

Την Τετάρτη 22 Μαϊου 2024 μετά τον καθαρισμό της παραλίας Λάμπη μεταφερθήκαμε στο Δημοτικό Σχολείο Σκάλας όπου συμμετείχαμε στο σεμινάριο του σχολικού εκφοβισμού, το οποίο έγινε από την κλινική ψυχολόγο της Ομάδας Αιγαίου! Ακολούθησε και μία βιωματική δράση η οποία μας έδωσε τη δυνατότητα να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας! Με το τέλος της δράσης η εκπρόσωπος της Ομάδας Αιγαίου κα Παπαμιχαήλ η οποία μας μίλησε για τη φιλοζωϊα, χάρισε στις Διευθύνσεις των Δημοτικών Σχολείων της Πάτμου  ένα όμορφο βιβλίο, που αναφέρεται στα ζώα, τους μικρούς μας φίλους, το οποίο θα το επεξεργασθούμε και ως βιωματική δράση στο σχολείο μας!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

0

Την Τετάρτη 22 Μαϊου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση της all for blue της Ομάδας Αιγαίου σχετικά με τον καθαρισμό της παραλίας Λάμπη στον Κάμπο Πάτμου! Αγκαλιάσαμε τη δράση και δείξαμε την αγάπη μας προς το περιβάλλον!

ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΓΑΙΟΥ

0

Μετά από ένα ζεστό και γλυκό καλωσόρισμα του σχολείου μας προς την Ομάδα Αιγαίου οι μαθητές/τριες της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης  παρακολούθησαν το σεμινάριο Α΄ Βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού της Ομάδας Αιγαίου μαθαίνοντας και κάνοντας πρακτική άσκηση στις Α΄ Βοήθειες!

Η ΑΦΙΞΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

0

Την Τρίτη 21 Μαϊου 2024 είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την Ομάδα Αιγαίου! Η αγάπη μας μεγάλη, πολλές οι αγκαλιές προς αυτούς, τα δώρα μας  προς αυτούς  έγιναν με όλη την αγάπη των παιδιών μας και η συγκίνηση μας εμφανής! Το καλωσόρισμα μας προς την Ομάδα Αιγαίου θερμό! Τους ευχαριστούμε πολύ για ότι κάνουν και έχουν κάνει προς το σχολείο μας!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ

0

Γνωρίζοντας ότι η Ομάδα Αιγαίου θα επισκεφθεί το σχολείο μας την Τρίτη 21 Μαϊου 2024 οι μαθητές/τριες μας προετοιμάζουν τα δικά τους δώρα προς αυτούς δείχνοντας την αγάπη τους για όλα όσα έχουν κάνει και προσφέρει προς το σχολείο μας!

ΟΜΑΔΑ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ

0

Εν όψει άφιξης της Ομάδας Αιγαίου στη νήσο Πάτμο και χάρη στην άριστη συνεργασία, που έχει το σχολείο μας με την Ομάδα Αιγαίου, η οποία έχει συνδράμει το σχολείο μας σε ότι έχει ζητήσει, την Παρασκευή 17 Μαϊου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στο διαδικτυακό σεμινάριο για την φιλοζωϊα από την εκπρόσωπο της Ομάδας Αιγαίου. Την Δευτέρα 20 Μαϊου 2024 το σχολείο μας, επίσης, συμμετείχε στο διαδικτυακό σεμινάριο για τον καθαρισμό των ακτών, που έγινε από την εκπρόσωπο της Ομάδας Αιγαίου της all for blue.

ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

0

Το σχολείο μας προωθεί την ανάπτυξη, την καλαισθησία, την τέχνη και τον πολιτισμό! Μέσα από τις όμορφες εκ/κές και καλλιτεχνικές μας δράσεις ερχόμαστε πιο κοντά με τους μαθητές/τριες μας και με τις οικογένειες αυτών!