Βιβλιοθεατρικό πρωινό παρέα με τον συγγραφέα Άγγελο Αγγέλου και τη θεατρική ομάδα Κοπέρνικος 2017-2018

Αγγέλου

Μια υπέροχη ημέρα για όλους μας ήταν αυτή που περάσαμε με τον συγγραφέα βιβλίων για παιδιά Άγγελο Αγγέλου και τη θεατρική ομάδα Κοπέρνικος που φιλοξενήσαμε στο χώρο του σχολείου μετά από πρόσκλησή μας. Αμφότεροι, επισκέφτηκαν το νησί μας για να έρθουν σε επαφή με παιδιά και να παρουσιάσουν, ο μεν, τα βιβλία του, και οι δε, τη θεατρική παράσταση ¨Ο κύριος Κιχ και το μυστικό κουτί των ήχων¨

Ο Κος Αγγέλου παρουσίασε στα μικρότερα παιδιά (νηπιαγωγείο, Α΄-Β΄) το βιβλίο ¨Πώς να κάνετε έναν ελέφαντα να χορέψει¨μέσα από αφήγηση και θεατρικό παιχνίδι, χρησιμοποιώντας αυτοσχέδιες μάσκες που έφτιαξε επί τόπου, και στη συνέχεια, τα παιδιά με τη καθοδήγηση και τα σκίτσα του συγγραφέα αφηγήθηκαν το δικό τους κλιμακωτό παραμύθι.

Στα μεγαλύτερα παιδιά, ο συγγραφέας παρουσίασε και συζήτησε μαζί τους το βιβλίο ¨Τα μεγάλα ψέματα του μικρού Ερμή¨.

Τα  παιδιά με τις δασκάλες τους είχαν διαβάσει, συζητήσει και ζωγραφίσει σκηνές από τα βιβλία και συμμετείχαν στα παιχνίδια και τη συζήτηση.

Ακόμη, με αφορμή και έμπνευση το ¨Αλφάβητο ταξίδι¨τα παιδιά των τάξεων Α΄-Β΄έγραψαν και εικονογράφησαν τα δικά τους ¨Αλφάβητα ταξίδια¨ και τα χάρισαν στον συγγραφέα.

Ο κύριος Αγγέλου έγραψε πολύ όμορφες αφιερώσεις στα βιβλία του που αγοράσαμε για τη σχολική μας βιβλιοθήκη.

Μικροί και μεγάλοι στη συνέχεια απολαύσαμε την θεατρική παράσταση με τις υπέροχες ερμηνείες του Δημήτρη Kρίκου και της Μαριαλένας Παπατριανταφύλλου και τα πρωτότυπα και εμπνευσμένα μουσικά ακούσματα. Οι συγγραφείς Άγγελος Αγγέλου και Έμη Σίνη, που είναι  ιδρυτικά μέλη της ομάδας Κοπέρνικος, επιμελήθηκαν τα κείμενα της παράστασης.

Οι κριτικές των παιδιών ήταν ενθουσιώδεις και υπέροχες. Νομίζω ότι οι ηθοποιοί το ένιωσαν από τις πρώτες αγκαλιές που εισέπραξαν!

Μαζί μας παρακολούθησαν την παρουσίαση των βιβλίων και τη θεατρική παράσταση τα παιδιά του Δ.Σ.Κρητηνίας. Ευχαριστούμε τα παιδιά και τις δασκάλες που ήρθαν στην παρέα μας.

Ευχαριστούμε τον  Άγγελο Αγγέλου και τη θεατρική ομάδα Κοπέρνικος για την ομορφιά, τη χαρά και το γέλιο που μας χάρισαν!

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για τον συγγραφέα πατώντας στην εικόνα αριστερά (οι συγγραφείς που επισκέφτηκαν το σχολείο μας-Άγγελος Αγγέλου), και για την ομάδα Κοπέρνικος, στην οποία συμμετέχει ποικιλοτρόπως ο Άγγελος Αγγέλου και η Έμη Σίνη στη διεύθυνση http://paidiko-theatro.gr/tag/%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82/

έως ότου δημιουργηθεί η επίσημη ιστοσελίδα  www. kopernikos.gr