Eκπαιδευτική εκδρομή στη Μελισσοκομική, το ¨Απλώς¨ και το Δ.Σ.Δαματριάς 2017-2018

Μελισσοκομική.4jpg

Στην τελευταία μας εκδρομή το θέμα μας ήταν η τοπική παραγωγή προϊόντων μέσα από τη γνωριμία μας με τη Μελισσοκομική και το εργοστάσιο ¨Απλώς΄. Στη Μελισσοκομική,η κα Βίκυ μας ξενάγησε στο χώρο της έκθεσης, όπου τα παιδιά μπόρεσαν να δουν μια πραγματική κυψέλη, να γνωρίσουν τα είδη των μελισσών, την κατασκευή παλαιότερων κυψελών από ψάθα ή πηλό, τα παράγωγα του μελιού και πώς χρησιμοποιούνται (βασιλικός πολτός, κερί  κ.α.) ως τροφή, καλλυντικά κ.α. και τα εργαλεία ενός μελισσοκόμου. Στην ενημερωτική ταινία που προβλήθηκε στα παιδιά γνωρίσαμε τη ζωή των μελισσών, τον συμβολικό χορό τους και το πώς παράγουν το μέλι.

Στο εκθετήριο μπορέσαμε να δούμε τα προϊόντα που παράγονται από μελισσοκόμους και κατασκευάζονται, συσκευάζονται στη Μελισσοκομική, όπως μέλι, μελεκούνια, καλλυντικά με βάση την πρόπολη κ.α.

Και επειδή τα παιδιά μας ήταν ευγενικά και παρακολουθούσαν με ενδιαφέρον, ήρθε στο τέλος ο Μελένιος να γνωριστούν και να αποχαιρετιστούν με το…Περνά, περνά η μέλισσα!

Στο εργοστάσιο ¨Απλώς¨ο κος Γιώργος μας ξενάγησε στον χώρο, την αίθουσα εμφιάλωσης του γάλακτος, την αίθουσα ζύμωσης του γιαουρτιού, το χημικό εργαστήριο μιλώντας μας για την παραγωγή του γάλακτος, γιαουρτιού, κρέμας και ρυζόγαλου και τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις που υπάρχουν στη Διμυλιά και τροφοδοτούν το εργοστάσιο με αγελαδινό και κατσικίσιο γάλα, που όταν δεν επαρκεί εισάγεται από την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στο κλείσιμο της εκδρομής μας επισκεφτήκαμε το Δ.Σ.Διμυλιάς για να γνωριστούν τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί και να περάσουμε με παιχνίδι το υπόλοιπο της εκδρομής μας. Η τάξη μας (Α΄-Β΄) είχε ήδη αλληλογραφήσει με τα παιδιά των τάξεων Α΄-Β΄και τον δάσκαλό τους τον κο Παύλο που ήταν πριν 5 χρόνια στο σχολείο μας και έτσι γνωριστήκαμε και από κοντά.