Δημιουργίες των μαθητών/τριων του σχολείου μας για τη γιορτή της μητέρας

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 16-05-2018

Εκδήλωση με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 11-05-2018

Σήμερα Παρασκευή 11/05/2018, είχαμε τη χαρά να φιλοξενούμε στο σχολείο μας τον ψυχολόγο του Κέντρου Στήριξης «ΟΡΦΕΑΣ» κ. Βόλτση Σπύρο. Μια άκρως ενδιαφέρουσα ομιλία-συζήτηση σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο που κέντρισε το ενδιαφέρον παιδιών και εκπαιδευτικών! Η συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων υπήρξε και αυτή τη φορά καθοριστική!

Μετάβαση εκπαιδευτικού σε σεμινάριο eTwinning

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 10-05-2018

αναφορα Σεμερτζιδου Μπρατισλαβα

Εκδήλωση με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο»

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 09-05-2018

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή, 11-5-2018 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο σχολείο μας με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο» με ομιλητή τον επιστημονικό συνεργάτη – ψυχολόγο του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Ν. Ροδόπης «ΟΡΦΕΑΣ», κ. Βόλτση Σπύρο. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί σε δύο κύκλους (9:00 – 10:00 Α΄ κύκλος – Α΄, Β΄, Γ΄ Τάξεις και 10:30 – 11:30 Δ΄, Ε΄, Στ΄ Τάξεις) και θα είναι ανοιχτή για όσους γονείς επιθυμούν να την παρακολουθήσουν.

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄δημοτικού για το Σχολικό Έτος 2018-2019

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 03-05-2018

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ Τάξη στο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ιάσμου θα πραγματοποιηθούν από 2/5/2018 έως 18/5/2018 στο γραφείο της Διευθύντριας, καθημερινά από τις 9:00 – 13:00.

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 26-04-2018

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (02/04/2018), την Παρασκευή 20/04/2018 (πρώτη Παρασκευή μετά τις διακοπές του Πάσχα) οι μαθητές/τριες της Α΄τάξης αφιερώσαμε δύο διδακτικές ώρες στον μεγάλο Δανό παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Αρχικά αναζητήσαμε πληροφορίες για τον ίδιο στο διαδίκτυο και αναφέραμε ποια παραμύθια του γνωρίζουμε. Ήρθαμε σε επαφή με τα παραμύθια που είχαμε στη βιβλιοθήκη της τάξης, τα ξεφυλλίσαμε και θυμηθήκαμε τις ιστορίες. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε βίντεο του παραμυθιού: “Το αηδόνι του αυτοκράτορα”. Συζητήσαμε για τους ήρωες του παραμυθιού, τα συναισθήματα που μας προκάλεσε και το μήνυμα που αφήνει. Τέλος, ενθουσιασμένοι από το παραμύθι και το όμορφο τραγούδι του αηδονιού, δημιουργήσαμε τους δικούς μας σελιδοδείκτες – αηδόνια για να μας συντροφεύουν στα ταξίδια μας στον κόσμο των βιβλίων!

Καλό Πάσχα! Καλή Ανάσταση!

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 30-03-2018

Επιστρέφουμε στο σχολείο τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018.

Ο Μικρός Πρίγκιπας «ζωντανεύει» στο σχολείο μας!

0

Την Τετάρτη 28/03/2018 και ώρα 9:00-10:15 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση:»Ο Μικρός Πρίγκιπας», του Αντουάν ντε Σεντ-Εξιπερί από τη θεατρική εταιρεία «ΝΕΦΕΛΕΣ». Η παράσταση ήταν εξαιρετική και οι μαθητές/τριες μας διασκέδασαν πολύ!

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και της Μισαλλοδοξίας και την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

0

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και της Μισαλλοδοξίας και την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21 Μαρτίου), τη Δευτέρα 26/03/2018 υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις υπό τον γενικό τίτλο : «Η ποίηση μας βοηθάει να ζήσουμε χωρίς ρατσισμό». Προβλήθηκαν βίντεο με θέμα τον Ρατσισμό, έγινε ανάγνωση ποιημάτων  και οπτική τους αποτύπωση με ζωγραφική. Οι μαθητές /τριες τραγούδησαν σχετικά τραγούδια. Επίσης, δημιούργησαν αφίσες, ακροστιχίδα των δικαιωμάτων των παιδιών και αντιρατσιστικά ποιήματα.

Στιγμιότυπα από τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

0

Την Παρασκευή 23/03/2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου. Τη γιορτή μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Αιδεσιμολογιότατος πατέρας Σταύρος, η Σχολική Σύμβουλος 2ης Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Βουλγαρίδου Όλγα, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Μυλωνάς Αναστάσιος, γονείς και κηδεμόνες.