«Το παραπονεμένο έλατο»… ζωντανεύει στο σχολείο μας!

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 09-12-2017

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας με πολλή χαρά τον συγγραφέα κ. Μπουζάρα Δημήτρη. Διαβάσαμε το υπέροχο παραμύθι «Το παραπονεμένο έλατο» και μιλήσαμε για την αξία της αναδάσωσης. Στη συνέχεια φτιάξαμε έλατα και τα τοποθετήσαμε σε έναν αυτοσχέδιο λόφο! Στο τέλος γράψαμε τις δικές μας ευχές και τις δώσαμε σε ένα μεγάλο αστέρι….πολλά πράγματα!!!

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Α.Μ.Ε.Α.

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 08-12-2017

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές δράσεις. Οι μαθητές πληροφορήθηκαν για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με  συζήτηση και προβολή βίντεο. Έπειτα παρακολούθησαν την ταινία «Every child is special» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν ομαδικά κολάζ με το θέμα της ημέρας.

Ομαδικό κολάζ από μαθητές/τριες του σχολείου

Κολάζ από τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης

Θέατρο στο σχολείο μας!

0

Την Πέμπτη 30/11/2017 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Πόση γη χρειάζεται ο άνθρωπος» του Λ. Τολστόι, από τη θεατρική ομάδα «The 3rd person theatre group».  Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πάρα πολύ με τη διαδραστική αυτή παράσταση… και φυσικά δεν έλειπαν και τα αυτόγραφα!

Οι μαθητές/τριες των τάξεων Ε΄και ΣΤ΄επισκέπτονται το Οχυρό «ΝΥΜΦΑΙΑ».

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ | , στις 27-11-2017

Την Πέμπτη 23-11-2017, η Ε΄και η ΣΤ΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Οχυρό «ΝΥΜΦΑΙΑ».  Η ξενάγηση των μαθητών, τόσο στον εσωτερικό όσο και στον αύλειο χώρο του οχυρού από τους υπεύθυνους στρατιωτικούς στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία, κεντρίζοντας το ενδιαφέρον όλων των μαθητών.

6

Δωρεά παιδικών βιβλίων από τα Βιβλιοχαρτοπωλεία «ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ».

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 21-11-2017

Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας την κυρία Δέσποινα Τεπερίδου Βαφειάδη και τα Βιβλιοχαρτοπωλεία «ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ» για την ευγενική τους χειρονομία να δωρίσουν στο σχολείο μας παιδικά βιβλία!!! Χάρη σε αυτούς η αίθουσα βιβλιοθήκης του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Ιάσμου εμπλουτίστηκε και ανανεώθηκε, δίνοντας έτσι μεγάλη χαρά στους μικρούς μας μαθητές!! Και όχι μόνο…!!!

17η Νοέμβρη 2017 : Γιορτή Πολυτεχνείου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 20-11-2017

«Τα φυλακισμένα περιστέρια»

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Γ΄ΤΑΞΗΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ | , στις 16-11-2017

Με αφορμή τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου, οι μαθητές των τάξεων Α΄, Γ΄, Ε΄και ΣΤ΄δημιούργησαν ομαδικά κολάζ στο μάθημα των εικαστικών.

Α΄τάξη

Γ΄τάξη

Γ1΄τάξη

Γ΄2 τάξη

Ε΄τάξη

ΣΤ΄τάξη

Καθαρίζουμε την αυλή του παλιού Δημοτικού Σχολείου!

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 14-11-2017

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήσαμε περίπατο στο παλιό Δημοτικό Σχολείο Ιάσμου, με σκοπό να καθαρίσουμε τον χώρο της αυλής και να ξαναγίνει το παλιό σχολείο μας όμορφο. Μπορεί να κουραστήκαμε λίγο , αλλά το αποτέλεσμα μας δικαίωσε και μας ευχαρίστησε. Στο τέλος, πλύναμε προσεκτικά τα χέρια μας και ήρθε η ώρα του παιχνιδιού!

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

Σύγχρονα «ΟΧΙ» από τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης!

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ | , στις 01-11-2017

Με αφορμή τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου και του «ΟΧΙ «που βροντοφώναξε ο ελληνικός λαός στους Ιταλούς, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θέλησαν να βροντοφωνάξουν τα δικά τους Σύγχρονα ΟΧΙ, συνθέτοντας ένα κολάζ – αφίσα!

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 30-10-2017

11