Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 07-12-2018

Τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018 (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία) πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών/τριων για τα Άτομα με Αναπηρία, από την κ. Τσιναρίδου Μαρία, εκπαιδευτικό Παράλληλης Στήριξης του σχολείου μας.

«ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΥΘΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ» στο σχολείο μας

0

Την Παρασκευή 30-11-2018 η συγγραφέας του βιβλίου «ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΥΘΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ», κ. Ευδοξία Ποιμενίδου επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας αφηγήθηκε παραμύθια από το βιβλίο της. Οι μαθητές κάθε τάξης διάλεξαν παραμύθια του βιβλίου και οργάνωσαν δράσεις τις οποίες και παρουσίασαν στη συγγραφέα και σε όλους τους μαθητές του σχολείου.

Δωρεά από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 30-11-2018

Υπερπολύτιμος αρωγός στις προσπάθειες αναβάθμισης του Σχολείου μας στέκεται πάντα ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων, ο οποίος πρόσφατα μας δώρισε έναν Διαδραστικό πίνακα τελευταίας τεχνολογίας!!! Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 19-11-2018

Τσάντες και σχολικά είδη για τους μαθητές του σχολείου μας

0

Την Τετάρτη 14-11-2018 εκπρόσωποι από την Μ.Κ.Ο. «Αποστολή» της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών και από την Ιερά Μητρόπολη Μαρωνείας & Κομοτηνής μοίρασαν τσάντες και σχολικά είδη στα παιδιά του σχολείου μας.

«Οδυσσέας – Το Μεγάλο Ταξίδι» στο σχολείο μας

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 13-11-2018

Σήμερα Τρίτη 13-11-2018 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη θεατρική εταιρεία «ΝΕΦΕΛΕΣ», όπου πραγματοποίησαν την παράσταση: «Οδυσσέας – Το Μεγάλο Ταξίδι». Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τα κοστούμια και τα ιδιαίτερα σκηνικά και ανταποκρίθηκαν στις προτροπές των ηθοποιών να συμμετέχουν σε αυτή!!!Ήταν μια ωραία παράσταση!!!

Στιγμιότυπα από τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 26-10-2018

Η Στ’ ψηφίζει…!

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ | , στις 26-10-2018

Στα πλαίσια του γνωστικού αντικειμένου της Κ.Π.Α. η Στ΄του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Ιάσμου πραγματοποίησε μαθητικές εκλογές και προέβη στην εκλογή πενταμελούς συμβουλίου. Οι μαθητές/τριες γνώρισαν και κατανόησαν, δια μέσω της βιωματικής αυτής δραστηριότητας, τη διαδικασία επιλογής αντιπροσώπων μιας κοινωνικής ομάδας, καθώς και τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις, τόσο των ψηφοφόρων όσο και των υποψηφίων.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός τάξης

Ανεμοπούλου Μαρία

Πρόσκληση για τη γιορτή 28ης Οκτωβρίου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 24-10-2018

Σας προσκαλούμε στη γιορτή μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940,
την
Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 8:30 π.μ.
στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες,
το διδακτικό προσωπικό
και η διευθύντρια του σχολείου

Ενημέρωση για συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ | Κατηγορία ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | , στις 08-10-2018

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη, 10-10-2018 στις 12:00 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς των Τάξεων του Σχολείου μας και θα παρακαλούσαμε να είστε παρόντες. Συνάντηση με όλους τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μπορεί να γίνει καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς τις προκαθορισμένες ώρες που αναγράφονται παρακάτω. Φυσικά, για οποιοδήποτε θέμα προκύψει, η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου θα είναι στη διάθεσή σας και εκτός των προκαθορισμένων ωρών.

Ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων

• Α΄ Τάξη (Σιαψαλάκη Γεωργία) : Δευτέρα, 12:35 – 13:15

• Β΄ Τάξη (Δαλακούρα Στέλα) : Τετάρτη, 12:35 – 13:15