Το σχολείο μας

Το σχολείο μας λειτουργεί ως τετραθέσιο Δημοτικό Σχολείο. Στεγάζεται σε κτίσμα, πλησίον της ενορίας της περιοχής και η αρχιτεκτονική του παραπέμπει σε παραδοσιακό Κερκυραϊκό κτίριο της δεκαετίας του 1960, οπότε και αναγέρθηκε. Γεωγραφικά, βρίσκεται 8 χιλιόμετρα, βόρεια της πόλης της Κέρκυρας, στο προάστιο των Γουβιών. Σε απόσταση αναπνοής, υπάρχει η ομώνυμη παραλία και κόλπος όπου ελλιμενίζονται αλιευτικά σκάφη. Χαρακτηριστικό αρχιτεκτονικό σημείο της περιοχής μας, αποτελεί ο ενετικός ναύσταθμος, τα ερείπια του οποίου αποτελούν αρχαιολογικό χώρο. Το σχολείο μας διαθέτει 4 αίθουσες διδασκαλίας, μια αίθουσα γραμματειακής υποστήριξης, κτίσμα τουαλετών, γήπεδο μπάσκετ/ποδοσφαίρου, μεγάλη πλακόστρωτη αυλή με παρτέρια και μεγάλο χώρο πρασίνου με δέντρα και παγκάκια.