ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το Δημοτικό Σχολείο Γοργογυρίου ιδρύθηκε το 1915 και ως το 1957 λειτούργησε ως μονοθέσιο. Από το 1958 ως το 1962 λειτούργησε ως διθέσιο, ενώ από το 1963 και για τέσσερις δεκαετίες περίπου ως τριθέσιο.

Το πρώτο σχολείο (κτίριο) ήταν ενοικιαζόμενο από την εκκλησία και κατέρρευσε το 1948.

Το 1950, με προσωπική εργασία όλων των κατοίκων του χωριού, κτίστηκε η πρώτη αίθουσα διδασκαλίας του λιθόκτιστου σχολείου σε ιδιόκτητο οικόπεδο, ενώ η δεύτερη αίθουσα κτίστηκε ως συνέχεια της πρώτης, το 1959.

Οι πέτρες πάρθηκαν από το ποτάμι << Κεφαλοπόταμος >> που ρέει δίπλα από το οικόπεδο του σχολείου.

Η ξυλεία της σκεπής του σχολείου έγινε από δέντρα που κόπηκαν στο δάσος του βουνού << Κόζιακας >>, στους πρόποδες του οποίου είναι χτισμένο το χωριό.

Από το 1994 ως το 1997, το σχολείο στεγάστηκε σε ενοικιαζόμενες αίθουσες,  λόγω ακαταλληλότητας του κτιρίου από τους μικροσεισμούς και κατεδαφίστηκε το 1997.

Τα εγκαίνια του νέου διδακτηρίου του Δημοτικού Σχολείου έγιναν στις 7 Ιουνίου 1998 και λειτούργησε ως διθέσιο, τριθέσιο ή τετραθέσιο (ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών/τριών) ως το 2013. Από το 2013 μέχρι και σήμερα λειτουργεί ως μονοθέσιο.

Από το 2020 το Δημοτικό Σχολείο Γοργογυρίου συστεγάζεται με το Νηπιαγωγείο Γοργογυρίου.

Καλωσήρθατε

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΟΡΓΟΓΥΡΙΟΥ

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα, εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το Σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας, τα νέα του Σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.