Η παλέτα των συναισθημάτων ( ΝΓ Κουφονησίων )

Τα συναισθήματα που νιώθουμε είναι πολλά και ποικίλα , όπως   και τα χρώματα που βλέπουμε στην παλέτα ενός ζωγράφου.

Άραγε έχουμε σκεφτεί να ζωγραφίσουμε και να εκφράσουμε τα συναισθήματα  μας με διάφορα χρώματα ;

Απολαύστε  το παραμύθι » Η παλέτα των συναισθημάτων» και εμπνευστείτε από αυτό.

Ο Συναισθηματικούλης και η Συναισθηματικούλα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης   κατασκεύασαν τον  Συναισθηματικούλη και τη Συναισθηματικούλα.

Ευχαριστούμε για τη βοήθειά της τη δασκάλα των Εικαστικών κ. Σταματίνα Βορεάδη.

Ντελονέ

Τα παιδιά της Α και Β τάξης αφού κατανόησαν τα βασικά και σύνθετα χρώματα μέσα από τη γέφυρα του ουράνιου τόξου και αφού μελέτησαν το έργο του Ντελονέ «Λουλούδια μέσα από ουράνιο τόξο», προσπάθησαν να δημιουργήσουν τα δικά τους λουλούδια μέσα από το ουράνιο τόξο!

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ένα διαφορετικό πορτρέτο – Αν ήμουν δέντρο….

Τα παιδιά της Ε και ΣΤ τάξης προσπάθησαν να ζωγραφίσουν τα πορτρέτα τους. Στη συνέχεια φαντάστηκαν τους εαυτούς τους σαν δέντρα σε πρώτο πλάνο μέσα σε ένα τοπίο.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Πάουλ Κλέε – Τροχιές γύρω απ’ το κέντρο (ομόκεντρα)

Τα παιδιά της  Γ” και Δ” τάξης δημιούργησαν ζωγραφιές με ομόκεντρα σχήματα αφού πρώτα παρατήρησαν τα γεωμετρικά σχήματα (το ένα μέσα στο άλλο) στα έργα καλλιτεχνών όπως Ντελονέ, Άλμπερς, Νόλαντ αλλά και τα πιο ελεύθερα – βιομορφικά σχήματα (το ένα μέσα στο άλλο) στα λουλούδια του Κλέε.

Γιάννης Γαϊτης – Άνθρωποι στη σειρά

Χιλιάδες άνθρωποι, πλήθος κι όμως μόνοι … μοναχικός ο ποδηλάτης και ο πιλότος… όλοι ίδιοι, ο ίδιος άνθρωπος, ο ήρωας του Γαϊτη. Τα παιδιά της Α΄ και  της Β”  τάξης μελέτησαν το έργο του δημιουργού και στο τέλος δημιούργησαν τη δική τους ιστορία με ήρωες τους ήρωες των έργων του ζωγράφου.

Αλέξης Ακριθάκης – Ταξίδια με το ζωγράφο της χαράς και του ονείρου

Τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού  γέμισαν τις βαλίτσες τους με χρώματα, ζωγραφιές και όνειρα και ξεκίνησαν για ένα φανταστικό ταξίδι, ενώ τα παιδιά του Δ΄2 τμήματος του Σχολείου εμπνεύστηκαν από τα θεατράκια του ζωγράφου και δημιούργησαν το δικό τους σκηνικό.

ΒΓΑΙΝΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ.Ο.Κ. – Δ1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ΄1, στα πλαίσια του προγράμματος «Βγαίνω βόλτα με τον Κ.Ο.Κ.», προβληματίστηκαν, δημιούργησαν και διασκέδασαν παρέα με τα δευτεράκια του σχολείου μας. Ορισμένες δράσεις τους μπορούμε να τις απολαύσουμε στο βίντεο που ακολουθεί.

«Τα τζιτζίκια» (από τους μαθητές της Α΄ τάξης )

Καλό καλοκαίρι  σε όλους  εύχονται οι μαθητές της Α΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Φυλής. Έμπνευσή τους στάθηκε το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη » Τα τζιτζίκια»  από το βιβλίο της Γλώσσας μας. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να κλείσει  μια δημιουργική χρονιά!

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Πάμε βόλτα κύριε Κ.Ο.Κ. ! ( Β1 )

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και της ευρωπαϊκής καμπάνιας «Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι» ασχολήθηκαν με το θέμα της Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Το βίντεο που ακολουθεί είναι αφιερωμένο σε σας παιδιά με πολλή πολλή αγάπη!

Καλό καλοκαίρι!1

Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι

Τέσσερα τμήματα  του σχολείου μας ( Β1 , Δ1, Ε2, ΣΤ1 )  έλαβαν μέρος στη δεκαπενθήμερη ευρωπαϊκή καμπάνια  «Μπάκι , το Κυκλοφοριακό φιδάκι»  με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την προώθηση  αειφόρων τρόπων μετακίνησης από και προς το σχολείο.

Ο στόχος του σχολείου μας επιτεύχθηκε, χάρη στη μεγάλη  συμμετοχή

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Μικροί συγγραφείς …εν δράσει! (Το παραμύθι)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης  ζώνης και των προγραμμάτων  που ανέλαβε η Α΄ τάξη με τίτλο : «Μικροί συγγραφείς… εν δράσει!»  και «Μια φορά και έναν καιρό ήταν ο Αίσωπος!» γράψαμε και εικονογραφήσαμε το δικό μας παραμύθι. Έχει

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Μικροί συγγραφείς … εν δράσει! (Το τραγούδι)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης  ζώνης και του προγράμματος  που ανέλαβε η Α΄ τάξη με τίτλο : «Μικροί συγγραφείς… εν δράσει!»  διαβάσαμε πολλά βιβλία και εικονογραφήσαμε τα εξώφυλλά τους με τον δικό μας τρόπο. Από αυτά τα βιβλία προέκυψε και το θεατρικό που έγραψαν οι δασκάλες και  έπαιξαν οι μαθητές της Α΄ τάξης

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Άκου την καρδιά μου πώς χτυπά! (Το βίντεο)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και του προγράμματος που ανέλαβε η  Α΄ τάξη με τίτλο : «Άκου την καρδιά μου πώς χτυπά!» δημιουργήσαμε αυτό το βίντεο.

Αφιερωμένο στα πρωτάκια μας

Πρόσκληση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου

prosklisi

Οι μαθητές της Α΄ τάξης σας προσκαλούν στη γιορτή που ετοίμασαν για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015, στις 8:30 π.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας.

Σας περιμένουμε όλους!

Εθνικό Κέντρο Βιβλίου / Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου)

Στις 2 Απριλίου, ημέρα γέννησης του μεγάλου παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα ( International