Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης

“Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.
Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Χώρας Φολεγάνδρου παρακολούθησαν τοdefault νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μας πηγαίνει ένα μεγάλο μουσικό ταξίδι σε διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής οικογένειας.
Από την Ισπανία και τη Φινλανδία μέχρι την Τσεχία, την Ουγγαρία, τη Ρουμανία, την Aυστρία και τη χώρα μας, την Ελλάδα, ο χάρτης αυτήν τη φορά θα μας μεταφέρει ως τις άκρες της ευρωπαϊκής ηπείρου με υπέροχες, χαρακτηριστικές μελωδίες και αποσπάσματα από έργα σπουδαίων Ευρωπαίων συνθετών.
Με τη βοήθεια, μέσω βίντεο, παιδιών από κάθε γωνιά της Ευρώπης, θα εξετάσουμε το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας στη μουσική και πως η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.
Μία πανδαισία μελωδιών από κάθε άκρη της ηπείρου μας που θα φέρει τα παιδιά σε επαφή με κάποια από τα πιο αγαπημένα συμφωνικά έργα του ευρωπαϊκού ρεπερτορίου και τον μουσικό πολιτισμό ολόκληρης της Ευρώπης.

ΠΑΙΔΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Οι εκπαιδευτικοί  και οι μαθητές/-τριες του Δημοτικού Σχολείου Χώρας Φολεγάνδρου, ευχαριστούμε θερμά τον κ. ΓΑΚΗ ΑΝΤΩΝΗ για την ευγενική δωρεά των παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων του :

1. »Οι φύλViber 2022 10 15 23 44 24 496ακες της φύσης»Viber 2022 10 15 23 44 25 572

2. »Χάρης ο Χ-ερευνητής και το μυστήριο της λίμνης»

Viber 2022 10 15 23 44 24 869

«Καθαροί Ζούμε στο Σχολείο»

Viber 2022 10 15 23 44 24 432

Οι εκπαιδευτικοί  και οι μαθητές/-τριες του Δημοτικού Σχολείου Χώρας Φολεγάνδρου, ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων καθώς και την εταιρία Klinex Greece η οποία έχοντας υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης, εξοπλίζει και καλύπτει μέσω της δράσης «Καθαροί Ζούμε στο Σχολείο» τις ετήσιες ανάγκες 280 δημόσιων δημοτικών σχολείων της Ελλάδας με απολυμαντικά προϊόντα, δημιουργώντας έτσι περιβάλλοντα καθαρά και ασφαλή.

ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ / ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ;

logoLORshort

Το Φωτόδεντρο > Μαθησιακά Αντικείμενα (Photodentro LOR) είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων για την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το Φωτόδεντρο είναι ανοιχτό σε όλους, μαθητές, δασκάλους, γονείς αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο.

Είναι το πρώτο από τα ψηφιακά αποθετήρια Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων της οικογένειας «Φωτόδεντρο» και αποτελεί κεντρική e-υπηρεσία του ΥΠΠΕΘ για την οργάνωση και τη διάθεση του ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου στη σχολική κοινότητα.

Φιλοξενεί μαθησιακά αντικείμενα όπως διαδραστικές προσομοιώσεις, οπτικοποιήσεις, πειράματα, διερευνήσεις, εικόνες, εκπαιδευτικά παιχνίδια, 3D χάρτες, ασκήσεις και άλλα.
Περιλαμβάνει ~9. 000 μαθησιακά αντικείμενα, μεταξύ των οποίων 6. 500 μαθησιακά αντικείμενα των εμπλουτισμένων διαδραστικών σχολικών βιβλίων καθώς και συλλογές με επιλεγμένα αντικείμενα που έχουν αναπτυχθεί στο πλαίσιο διαφόρων δράσεων του Υπουργείου Παιδείας ή άλλων φορέων.

ΠΗΓΗ: https://photodentro.edu.gr/lor/

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο, δυναμική, διδακτική, εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται στην προσθήκη νέων Θεματικών Ενοτήτων, με εστίαση στις δεξιότητες, στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Δημοτικού αξιοποιώντας σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης. Η βασική αρχή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι να συνδυάζουν το γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων των μαθητριών και των μαθητών με σκοπό τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες. Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές. Στους επιμέρους στόχους των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής, δημιουργικής και κριτικά αναστοχαζόμενης διδακτικής μεθοδολογίας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ζωής, διαμεσολάβησης και υπευθυνότητας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ψηφιακής μάθησης, τεχνολογίας και προγραμματιστικής σκέψης.

_Εργαστήρια δεξιοτήτων οδηγός σχεδίου δράσης σχολείου