Αυγ 15

Η Ειδική Εκπαίδευση μέσα στη Σχολική Τάξη – Πέραμα 4-9-2015

Ξεκινήσαμε από την ιδέα ότι παντού γίνονται ημερίδες με θέματα Ειδικής Αγωγής. Στο Πέραμα όμως, τα τελευταία χρόνια, δε γίνονται ή τουλάχιστον δεν έχουν γίνει ημερίδες με θέματα Ειδικής Αγωγής. Τι σημαίνει για μας το Πέραμα;

Είναι μια περιοχή:

– με πολλά παιδιά να παρουσιάζουν μαθησιακές δυσκολίες και προβλήματα συμπεριφοράς,

-με σχολεία στα οποία υπάρχουν τμήματα ένταξης, εκ των οποίων τα περισσότερα δεν έχουν στελεχωθεί και δε λειτουργούν,

-με υψηλά ποσοστά διαρροής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα οποία συνεχώς αυξάνουν.

Για όλους αυτούς τους λόγους και για άλλους πολλούς , εκπαιδευτικούς και παιδαγωγικούς, επιλέξαμε το Πέραμα και τους δασκάλους του Περάματος, γιατί και αυτοί υφίστανται  τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης στο χώρο του σχολείου. Αυτοί αντιμετωπίζουν – ξεπερνώντας ακόμα και τον ίδιο τους τον εαυτό- τα προβλήματα που υπάρχουν μέσα στις σχολικές τάξεις. Είναι αναμενόμενο ότι σε μια περιοχή, η οποία μαστίζεται από ανεργία, φτώχεια και έλλειψη υποστηρικτικών-κοινωνικών υποδομών,  τα παιδιά πλήττονται, επίσης, ποικιλοτρόπως. Εμείς οι εκπαιδευτικοί  αποτελούμε και θέλουμε να μπορούμε να είμαστε μια από τις πιο σημαντικές υποστηρικτές δομές για τα παιδιά και τους γονείς τους. Θέλουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, για τα παιδιά μας, ειδικά για εκείνα που πλήττονται περισσότερο. Να προσπαθήσουμε έτσι ώστε να μην τα βάλουμε ακούσια, εμείς οι ίδιοι,  στο περιθώριο της σχολικής τάξης και, αργότερα, στο περιθώριο της ζωής και της κοινωνίας.

Πρόσκληση Βίντεο

Αφίσα