2. ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “Νοιάζομαι και δρω”

Την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016, 8 μαθητές από το σχολείο μας και 4 μαθητές από το σχολείο του ΔΑΔ μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του προγράμματος επισκέφθηκαν τον Δήμαρχο στο Δημαρχείο της πόλης μας.

Μεταφέραμε ευχές, κεράσαμε τα μελομακάρονα στον δήμαρχο και τους δημοτικούς υπαλλήλους σε όλα τα γραφείο και δώσαμε το γράμμα μας με τους προβληματισμούς μας στον κ. Καλογιάννη.

Στη συνέχεια δώσαμε χειροποίητα δωράκια με ευχές στους περαστικούς της κεντρικής πλατείας της Λάρισας και επιστρέψαμε στο σχολείο με το αστικό λεωφορείο.

Μέσα από το πρόγραμμα «νοιάζομαι και δρω» μαθαίνουμε πότε χρειάζεται να ζητάμε και να δίνουμε βοήθεια. Να νοιαζόμαστε για τον εαυτό μας και τους άλλους. Για το περιβάλλον, το σχολείο μα, την γειτονιά μας, την κοινότητα. Ενισχύουμε και βελτιώνουμε κοινωνικές δεξιότητες, δραστηριότητες κοινωνικής ζωής (ΔΚΖ) αυτονομίας γνωστικές και ψυχοσυναισθηματικές.

Υπεύθυνοι προγράμματος: 1. Κατσιάνα Κατερίνα 2. Βαγενά Κατερίνα 3.Μότσιου Αθηνά, 4. Χατζή Ελευθερία.

ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ"

ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ” 2016