ΜΠΟΜΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 όμορφες μυρουδιές σκορπίστηκαν στο σχολείο μας. Στα πλαίσια του προγράμματος Μουσική – (Ήθη και Έθιμα του τόπου μας- παραδοσιακές συνταγές), μαθητές και εκπαιδευτικοί φτιάξαμε παραδοσιακή μπομπότα με τυρί και πλαστό με σπανάκι.

Η μπομπότα ήταν το ψωμί των φτωχών, ήδη από το 1930 και κατά τη διάρκεια της κατοχής στην Ελλάδα όταν το αλεύρι από σιτάρι δεν υπήρχε ενώ το αλεύρι καλαμποκιού ήταν άφθονο.  Έτσι, τα περισσότερα νοικοκυριά χρησιμοποιούσαν το καλαμποκάλευρο για να φτιάξουν ψωμί αλλά και πίτες και κάποια “γλυκά” της εποχής, για να καλύψουν τις διατροφικές τους ανάγκες. Συνήθως, η μπομπότα ήταν το ψωμί ή η “πίτα” ένας χυλός από ζεστό αλατισμένο νερό, καλαμποκάλευρο, χόρτα και ίσως λίγο λάδι ή αυγό εάν και όταν υπήρχε. Η μπομπότα είναι καλαμποκόψωμο του ταψιού. Και την έφτιαχναν βέβαια στο χωριό  σε περιπτώσεις που δεν είχαν καθάριο να ζυμώσουν ψωμί. Η ιστορία της ξεκινάει από τη Βοιωτία κάποιες περιοχές της Θεσσαλίας και την Ορεινή Ναυπακτία.

Τα παιδιά χάρηκαν και απόλαυσαν τις παραδοσιακές γεύσεις.

ΜΠΟΜΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ