Θεατρική παράσταση στο σχολείο μας

Την Τρίτη 28/11/2017, η κινητή μονάδα του Θεάτρου του Νέου Κόσμου, «Θέατρο Αλληλεγγύης για παιδιά» έδωσε μια δωρεάν παράσταση για τους μαθητές του σχολείου μας. Η δράση «Θέατρο Αλληλεγγύης για παιδιά» συνεχίζεται για 16η χρονιά, με την κινητή της μονάδα θεάτρου, που δίνει δωρεάν παραστάσεις σε νοσοκομεία, ιδρύματα, προσφυγικούς καταυλισμούς, ειδικά σχολεία και όπου μπορεί να βρίσκονται ευαίσθητες ομάδες παιδιών. Το πρόγραμμα αυτό είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που γίνεται από επαγγελματικό θέατρο ανελλιπώς όλα αυτά τα χρόνια σε σταθερή και καθημερινή βάση. Η ιδέα είναι να προσφέρουν τη χαρά του θεάτρου σε παιδιά που βρίσκονται σε νοσοκομεία και ιδρύματα ή βιώνουν ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες, έχουν δηλαδή πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για ψυχαγωγία.

Μας παρουσίασαν λοιπόν τον Πινόκιο, το παραμύθι του Κάλο Κολόντι, μια ιστορία γνωστή σε κάθε παιδί που πρεσβεύει αξίες όπως την ειλικρίνεια, την αγάπη, την ανιδιοτέλεια, το θάρρος, την όρεξη για ζωή και περιπέτεια. Η παράσταση στηρίζεται στον αυτοσχεδιασμό και τη δύναμη της δράσης, της εικόνας, της μουσικής. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και πέρασαν πραγματικά υπέροχα! Ευχαριστούμε θερμά το Θέατρο του Νέου Κόσμου!