Επίσκεψη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας

Την Πέμπτη 16.02.2017 ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέφθηκε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να συμμετέχει μαζί με άλλα σχολεία γενικής εκπαίδευσης, στο πρόγραμμα  «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα – Γνωρίζω τον Αθλητισμό».

Το  πρόγραμμα αποτελεί μία πρωτοβουλία της Διοίκησης του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας, με την υποστήριξη του Βρετανικού Συμβουλίου και του Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών. Στόχος του να αναδείξει τα ιδανικά που πρεσβεύει η Ολυμπιακή Ιδέα όπως η ισότητα, η αποδοχή του διαφορετικού, ο σεβασμός και η καλύτερη κατανόηση μεταξύ των μονάδων και των κοινωνιών.

Κατά την παραμονή τους στις εγκαταστάσεις του Σταδίου οι μαθητές μας παρακολούθησαν μια παρουσίαση σχετική με την ιστορία του ΣΕΦ και τη συμβολή του στον πολιτισμό και αθλητισμό στη χώρα μας . Στη συνέχεια,  γνώρισαν από κοντά 2 αθλήματα, έπαιξαν handball και έκαναν τοξοβολία. Ήταν μια υπέροχη πραγματικά εμπειρία και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και το χάρηκαν με την ψυχή τους.