Βόλτα με τρενάκι στο Κέντρο της Αθήνας

Την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016, οι μαθητές του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, έκαναν βόλτα στην Αθήνα με τρενάκι. Επιβιβαστήκαμε όλοι στην Πλατεία Συντάγματος κι από κει είδαμε αξιοθέατα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας.

Περιηγηθήκαμε στην Πλάκα, στο λόφο της Ακρόπολης με τον Παρθενώνα, στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης, στους Στήλους του Ολυμπίου Διός, στο Ζάππειο, στο Παναθηναϊκό Στάδιο, στο Ελληνικό Κοινοβούλιο και στον Εθνικό Κήπο. Η διάρκεια της βόλτας ήταν 60 λεπτά και η συμμετοχή των μαθητών ήταν ευγενική χορηγία των εταιριών Alianthos – Vardakis Group και Athens HAPPY TRAIN, τις διοικήσεις των οποίων ευχαριστούμε θερμά.

Μετά το πέρας της βόλτας, οι μαθητές μας έφαγαν το δεκατιανό τους στους φιλόξενους χώρους της πλατείας Συντάγματος. Έχοντας σύμμαχο τον υπέροχο καιρό, μικροί και μεγάλοι απόλαυσαν τη σημερινή εκδρομή.